„Siła narodu jest w różnorodności”. Marsz opozycji i KOD w stolicy

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zakończyła się sobotnia manifestacja KOD-u i opozycji pod hasłem „Przywróćmy ład konstytucyjny”. Jej uczestnicy wyruszyli spod siedziby Trybunału Konstytucyjnego w alei Szucha.

Marsz, który wyruszył w południe spod siedziby Trybunału w al. Szucha, około godziny 14 dotarł pod Pałac Prezydencki.

Demonstracja rozpoczęła się od przemówień polityków Nowoczesnej i PO - Kamili Gasiuk-Pihowicz i Borysa Budki. - Demokracja, prawa człowieka i konstytucja to nie własność jednej partii. My stoimy po stronie prawa, ale nie prawa partyjnego, prawa jednego prezesa. Stoimy po stronie prawa wszystkich Polaków - mówił Borys Budka. Zaapelował też o włączenie się do akcji „Rządzie, publikuj”.

Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła z kolei, że „to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa”.

Uczestnicy skandowali „Drukujcie!” i „Zima wasza, wiosna nasza”, padały hasła „Wolność, równość, demokracja”, „Tu jest Polska” i „My, naród”. Widać było transparenty „Dość łamania prawa” oraz flagi Polski i Unii Europejskiej.Później głos zabrał lider KOD Mateusz Kijowski. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - powiedział. - Siła narodu jest w różnorodności, jesteśmy silni siłą naszej różnorodności - mówił. Ryszard Petru, lider Nowoczesnej powiedział m.in.: „Kiedyś Polacy walczyli o wolność, dziś musimy walczyć o to, by nam jej nie zabrali”. - Wiele w ciągu 27 lat od 1989 roku udało się zmienić, wiele trzeba poprawić, ale walka o demokrację jest dziś najważniejsza - dodał.

Barbara Nowacka (Twój Ruch) apelowała: – Prezydencie, nie lękaj się posła Kaczyńskiego! Prezydencie, podpisz! Prezydencie przyjmij przysięgę! Prezydencie, dotrzymaj tego, co obiecałeś – bądź prezydentem wszystkich Polek i wszystkich Polaków!Po przemówieniach, uczestnicy rozpoczęli przemarsz Alejami Ujazdowskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem pod Pałac Prezydencki.

Demonstracje odbyły się w sobotę także w innych miastach Polski, m.in. w Poznaniu i Wrocławiu.Pod siedzibą TK obecni byli także m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

W sobotniej manifestacji zorganizowanej przez Nowoczesną nie wzięli udziału działacze partii Razem, którzy od czterech dni protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, domagając się publikacji wyroku TK.

Tysiące na ulicach

Podobnie jak w przypadku poprzednich manifestacji KOD-u nie ma zgody co do liczby uczestników. Według wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka, z Al. Szucha wyruszyło 27 tys. osób. Później Jóźwiak poinformował, że pod Pałac Prezydencki dotarła grupa 50 tys. osób.


Według dziennikarzy stacji TVP Info było ich ok. 9,5 tys.

Z kolei według wewnętrznego raportu policji, który poznała TVP Info, manifestujących było ok. 15 tys.

Apel o publikację orzeczenia TK oraz krytyka obecnego i poprzedniego rządu. Zobacz wnioski Komisji Weneckiej

Komisja Wenecja ogłosiła w piątek opinię nt. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz zmian zachodzących w Polsce. Organ doradczy Rady...

zobacz więcej

Konflikt o nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

12-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Wykonać zalecenia Komisji Weneckiej

Organizatorzy protestu chcą też, by władze dostosowywały się do zaleceń Komisji Weneckiej z 11 marca.

Komisja Wenecka wezwała Polskę do opublikowania wyroku TK z 9 marca. Nie zgadza się z wyjaśnieniami rządu, że nie można opublikować orzeczenia TK, ponieważ Trybunał nie trzymał się procedur przewidzianych w nowelizacji. Komisja oceniła, że TK musiał podejmować decyzję na podstawie ustawy, bez stosowania tych nowelizacji, które były przedmiotem sprawdzenia ich zgodności z konstytucją. W konsekwencji – oceniła Komisja – orzeczenie 12 sędziów nie było sprzeczne z polskim prawem konstytucyjnym.

Wcześniej Komitet Obrony Demokracji kilkukrotnie gromadził na ulicach Warszawy i innych miast, wiele tysięcy osób. Protesty odbywały pod hasłami obrony wartości demokratycznych.

źródło:
Zobacz więcej