PO: przyczyną wypadku prezydenta Andrzeja Dudy niewłaściwa polityka kadrowa rządu

– Gdyby ochrona pana prezydenta była kompetentna, nigdy do takiej sytuacji by nie doszło – powiedział poseł PO Marek Wójcik, komentując wypadek prezydenckiej limuzyny na A4. Poinformował, że Platforma złoży wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji SWiA, na której będzie chciała zapoznać się z okolicznościami wypadku.

BOR: nie przestrzegano zaleceń producenta ws. eksploatacji prezydenckiego BMW

Instrukcje wydane przez poprzednie szefostwo BOR, ws. zasad eksploatacji samochodu, którym jechał w ubiegły piątek prezydent Andrzej Duda, gdy...

zobacz więcej

W czwartek wiceszef BOR płk Jacek Lipski poinformował o ustaleniach Biura po incydencie z prezydencka limuzyną. Z przygotowanego raportu wynika, że to dyspozycje poprzednich szefów Biura ws. opon mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ochranianych osób.

– Obecny szef BOR od jesieni ubiegłego roku był doradcą pana prezydenta Andrzeja Dudy. Uważamy, że bezpośrednią przyczyna tego incydentu, do którego doszło na autostradzie A4, jest niewłaściwa polityka kadrowa rządu – powiedział poseł PO Marek Wójcik. – Gdyby ochrona pana prezydenta była kompetentna, nigdy do takiej sytuacjo by nie doszło – dodał.

„Instrukcja nie zwalnia od odpowiedzialności”

Wójcik podkreślił, że „żadna instrukcja dotycząca głębokości bieżnika nie zwalnia z odpowiedzialności osób, które podpowiadają za życie prezydenta RP; tymi osobami są osoby powołane już przez obecnego szefa BOR”. Zapowiedział złożenie wniosku o posiedzenie komisji administracji i spraw wewnętrznych, na którym zostałyby przestawione wyniki audytu BOR.

– Ostrzegamy, że czystka, którą przeprowadza minister spraw wewnętrznych w podległych sobie służbach, będzie prowadziła do obniżenia bezpieczeństwa państwa. Niestety, min. Mariusz Błaszczak pozwala na to, aby doświadczonych funkcjonariuszy zastępować osobami niekompetentnymi – powiedział Marek Wójcik.

źródło:
Zobacz więcej