Słowenia i Chorwacja zamknęły granice przed imigrantami

Słoweńskie MSW poinformowało, że do kraju będą wpuszczani tylko ci, którzy spełniają wymagania pozwalające na wjazd, starający się o azyl w Słowenii oraz pojedyncze osoby, co do których decyzje będą podejmowane indywidualnie, na podstawie przepisów strefy Schengen. Śladem Słowenii poszła Chorwacja.

Niemcy: spada liczba przyjezdnych, władze szybciej rozpatrują wnioski o azyl

W lutym zarejestrowano nieco ponad 61 tys. imigrantów, którzy przybyli do Niemiec i wystąpili o azyl. Jest to liczba o jedną trzecią niższa niż w...

zobacz więcej

Władze w Zagrzebiu będą wpuszczać tylko tych imigrantów, którzy mają wizy. Tutaj również obowiązują ograniczenia takie jak w Słowenii. Podobne obostrzenia zapowiadają też sąsiednie: Serbia i Macedonia.

Celem wprowadzenia zakazu wjazdu dla imigrantów tranzytowych jest zamknięcie tak zwanego szlaku bałkańskiego. Wiedzie on od Turcji i Grecji poprzez Macedonię, Serbię, Chorwację, Słowenię i Austrię do Niemiec lub Skandynawii. Od początku 2015 roku z Syrii, Afganistanu i Iraku przez Morze Egejskie do Europy przedostało się co najmniej milion osób.

Kraje tranzytowe: Słowenia, Serbia, Austria, Chorwacja i Macedonia znacząco zaostrzyły przepisy dotyczące przekraczania granic. Grupa 36 tysięcy imigrantów z tego powodu utknęła na pograniczu grecko-macedońskim.

źródło:

Zobacz więcej