Schetyna w TVP Info: partia rządząca nie może Trybunału Konstytucyjnego wyrzucić do kosza

– Trybunał Konstytucyjny ma swoje ustawowe i konstytucyjne zawieszenie. Jest ważnym filarem polskiej samorządności – podkreślił w programie „Gość poranka” szef PO Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem „nie może być tak, że partia, która wygrywa wybory, wyrzuca Trybunał do kosza, bo nie podobają jej się jego decyzje”. Dziś TK ma wydać orzeczenie ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Trybunał Konstytucyjny bada nowelizację ustawy o TK. Wyrok ogłosi w środę o godz. 13.

Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił wniosku o odroczenie rozprawy i w składzie 12-osobowym rozpoczął we wtorek badanie nowelizacji ustawy o TK...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny nie uwzględnił wniosku min. sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy i w składzie 12-osobowym rozpoczął we wtorek badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 r. TK obradował mimo nieobecności delegacji Sejmu, Rady Ministrów i prokuratora generalnego. W środę o godz. 13 ogłosi orzeczenie w sprawie nowelizacji.

„Totalna niezgoda na zawłaszczanie państwa”

Grzegorz Schetyna tłumaczył w TVP Info, co dla jego partii znaczy „opozycja totalna”. – Totalnie pokazywać, na czym polega władza totalna, jakie błędy popełnia PiS i jak zawłaszcza państwo – powiedział przewodniczący PO.

– TK jest sądem konstytucyjnym i ma swoje ustawowe zawieszenie. Jest ważnym fundamentem polskiej praworządności. Chodzi o zasadę. TK jest bardzo ważnym podmiotem w praworządnym państwie. Tak patrzymy na to my i tak patrzy na to wolny świat. TK jest pewnego rodzaju wzorem zachowań sądowych. Nie może być tak, że partia rządowa, która wygrywa wybory, po prostu wyrzuca go do kosza. Bo nie podoba jej się jakieś wystąpienie, czy słowo – mówił Grzegorz Schetyna.

Prezydent ostro o opozycji: jak to się niektórzy śmieją: „ojczyznę dojną racz nam wrócić Panie”

zobacz więcej

„Nie” dla języka agresji i ataku

Grzegorz Schetyna odniósł się także do poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który podczas przemówienia w Otwocku ostro skrytykował działania opozycji.

– To jest wypowiedź żenująca i mówię to z przykrością, bo jej autorem jest prezydent. Nie można pokazywać, że Polska jest bezludną wyspą, ponieważ jest ważnym podmiotem UE – powiedział Schetyna. Jego zdaniem „takie słowa i takie stwierdzenia rujnują naszą opinię w świecie. – Nie może być tak, że najważniejsze osoby w państwie operują językiem agresji i ataku – podkreślił szef PO.

teraz odtwarzane
Nie dla „języka agresji i ataku”

„Staniemy się krajem, który sprawia kłopoty”

Grzegorz Schetyna zastanawiał się, jaka może być odpowiedź Polski na opinię Komisji Weneckiej ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział, nie możemy udawać obojętności, ponieważ tak zachowują się państwa Dalekiego Wschodu, gdzie „demokracja jest pod wielkim znakiem zapytania”.

– Z kraju, który był bardzo dobrze oceniany, który był prymusem Europy w najróżniejszych kwestiach, stajemy się krajem, który sprawia kłopoty – podkreślił Schetyna. W jego opinii w konsekwencji Polska nie będzie już stać „w pierwszej linii partnerstwa dla Europy Zachodniej, dla wolnego świata, dla największych firm”.


Obejrzyj cały program: „Gość poranka”

źródło:
Zobacz więcej