RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Najpierw Nike, teraz Porsche i TAG Heuer. Sponsorzy opuszczają Szarapową

Szarapowa, która większą część życia spędziła w USA, wygrała łącznie 35 turniejów (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)
Szarapowa, która większą część życia spędziła w USA, wygrała łącznie 35 turniejów (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Nike, wielki producent sprzętu sportowego i główny sponsor Marii Szarapowej, zawiesił współpracę z tenisistką. Podobnie postąpiło Porsche. Umowy sponsorskiej z Rosjanką nie przedłuży z kolei TAG Heuer, szwajcarski producent luksusowych zegarków. Tenisistka przyznała w poniedziałek wieczorem, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open.

Szarapowa złapana na dopingu, ITF zawiesza tenisistkę. „Brałam lek od 10 lat, ale dopiero niedawno został zabroniony”

28-letnia rosyjska tenisistka Maria Szarapowa przyznała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Los Angeles, że miała pozytywny wynik testu...

zobacz więcej

Ta informacja wstrząsnęła światem sportu.

W poniedziałek pięciokrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych w singlu przyznała na konferencji prasowej w Los Angeles, że miała pozytywny wynik testu antydopingowego, który przeprowadzono podczas tegorocznego Australian Open.

Chodziło o substancję pod nazwą meldonium. Jak zaznaczyła, od 10 lat przyjmuje lek o nazwie mildronat, zwany też meldonium, który miał jej pomagać w walce z problemami zdrowotnymi – zaburzeniami rytmu serca i niedoborem magnezu w organizmie. Wcześniej nie znajdował się na liście zabronionych substancji, ale wpisano go na nią 1 stycznia 2016 roku.

Szarapowa zaznaczyła, że pod koniec ubiegłego roku dostała od ITF informację o zmianach w przepisach na 2016 rok, ale nie zapoznała się z nią. – Popełniłam ogromny błąd. Zawiodłam swoich kibiców i sport, który uprawiam od czwartego roku życia, i który tak bardzo kocham. Biorę za to pełną odpowiedzialność – zastrzegła wówczas.

Kolor skóry ważniejszy niż dyspozycja na korcie? Williams zarabia mniej niż Szarapowa

Jej dominacja na korcie od lat nie podlega dyskusji. Amerykanka Serena Williams przymierza się właśnie do wygrania czwartego w tym roku turnieju...

zobacz więcej

Sponsorzy żegnają się z Szarapową

Odpowiedzialność może być również finansowa. TAG Heuer, szwajcarski producent zegarków, postanowił nie przedłużać kontraktu z Marią Szarapową. Firma był partnerem rosyjskiej tenisistki od 2004 r. Trwające rozmowy w celu przedłużenia kontraktu nie będą kontynuowane. „W związku z zaistniałą sytuacją, szwajcarski producent zegarków zawiesił negocjacje i podjął decyzję o nieodnawianiu kontraktu z panią Szarapową” – czytamy w komunikacie firmy.

Przykra wiadomość napłynęła także od kluczowego dla tenisistki sponsora – firmy Nike. „Postanowiliśmy zawiesić nasze relacje z Marią na czas śledztwa” – czytamy w oświadczeniu wystosowanym przez Nike. Tenisistka jest związana z firmą od 11 roku życia. Wartość jej obecnego kontraktu, podpisanego w 2010 roku, wycenia się na co najmniej 70 milionów dolarów amerykańskich. Oprócz gwarantowanej sumy tenisistka zarabiała na sprzęcie sygnowanym jej nazwiskiem. Umowa miała obowiązywać do 2018 r.

Szarapowa nie będzie też na razie zarabiała na umowie z marką Porsche, której była ambasadorką. Firma, podobnie jak Nike, poinformowała, że na razie zawiesza współpracę i czeka na więcej szczegółów.

(fot. 	PAP/EPA/MIKE NELSON)
(fot. PAP/EPA/MIKE NELSON)

Kolor skóry ważniejszy niż dyspozycja na korcie? Williams zarabia mniej niż Szarapowa

Jej dominacja na korcie od lat nie podlega dyskusji. Amerykanka Serena Williams przymierza się właśnie do wygrania czwartego w tym roku turnieju...

zobacz więcej

Koniec kariery?

Skandal dopingowy może zakończyć karierę 28-letniej Rosjanki, gdyż grozi jej dyskwalifikacja od dwóch do czterech lat. Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) wydała komunikat, że tenisistka została tymczasowo zawieszona, począwszy od 12 marca. W najbliższym czasie ma zostać podjęta decyzja w sprawie jej ewentualnego dalszego zawieszenia.

Prezes Rosyjskiej Federacji Tenisowej Szamil Tarpiszczew zaznaczył, że oczekuje, iż Maria Szarapowa wystąpi w sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro. – Moim zdaniem to stek bzdur. Sportowcy biorą to, co dostają od fizjoterapeutów i lekarzy. Uważam, że Szarapowa zagra na olimpiadzie. Jakkolwiek musimy zobaczyć, w jakim kierunku się to rozwinie – podkreślił w rozmowie z agencją prasową Tass.

Przy okazji skandalu związanego z Marią Szarapową, rosyjscy komentatorzy przypominają o aferze dopingowej dotyczącej lekkoatletów. Eksperci Światowej Agencji Antydopingowej twierdzą, że w Rosji proceder przyjmowania zakazanych preparatów był tuszowany przez działaczy sportowych i funkcjonariuszy państwowych. Na podstawie ich raportu Międzynarodowy Związek Federacji Lekkoatletycznych zawiesił Rosję w prawach członkowskich.

35 wygranych turniejów

Szarapowa, która większą część życia spędziła w USA, wygrała łącznie 35 turniejów. Na korcie zarobiła ok. 36,8 miliona dolarów. W 2005 roku była też liderką światowego rankingu. Obecnie jest w nim na siódmej pozycji. W trwającym sezonie z powodu kontuzji ręki Szarapowa wystąpiła tylko w Australian Open, a przegrany ćwierćfinał z Amerykanką Sereną Williams był jej ostatnim dotychczas oficjalnym występem. To w próbkach pobranych po tym meczu wykryto zakazane substancje w organizmie tenisistki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej