„To dzięki naszej determinacji premier Szydło ma łatwiejszą sytuację, bo kontynuuje politykę wobec imigrantów”

Dzisiejsza polityka w sprawie imigrantów to kontynuacja tego, co rozpoczęło się za rządów PO – uważa była premier Ewa Kopacz. – To dzięki naszej determinacji i skutecznej obronie polskich interesów nie dopuściliśmy do stałego mechanizmu rozdziału imigrantów – mówiła w „Polityce przy kawie” w TVP 1. W jej ocenie zgoda na przyjęcie paru tysięcy uchodźców jest dowodem na polską wrażliwość.

Tusk: dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca. Jest plan walki z kryzysem, politycy mówią o przełomie

Przywódcy UE i Turcji uzgodnili w nocy z poniedziałku na wtorek wspólne oświadczenie w sprawie współpracy przy rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego –...

zobacz więcej

Szef rady Europejskiej Donald Tusk ogłosił po nadzwyczajnym szczycie UE-Turcja, który odbył się w poniedziałek po południu i w nocy w Brukseli, że dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca. – Chciałabym by słowa były prorocze – powiedziała Kopacz w „Polityce przy kawie”. Jej zdaniem dzisiejsza polityka w sprawie imigrantów to kontynuacja tego, co rozpoczęło się za rządów PO.

Kopacz przypomniała, że rozmowy, które toczyły się na temat nielegalnej imigracji odbywały się w ramach szczytu Rady Europejskiej jeszcze wtedy, kiedy ona była premierem. – To dzięki naszej determinacji konkretnej postawie i skutecznej obronie polskich interesów nie dopuściliśmy do stałego mechanizmu rozdziału imigrantów. Dzięki temu pani premier Szydło miała o tyle łatwiejszą sytuację, że kontynuuje politykę, którą my jako przedstawiciele wolnego kraju, lidera Europy środkowowschodniej zaproponowaliśmy – dodała.

„Polska wrażliwość”

Była szefowa rządu zapytana, czy zgoda na przyjęcie 6 tysięcy uchodźców nie była błędem, wyjaśniła, że „w tamtej sytuacji, kiedy widzieliśmy matki z dziećmi rząd mówił stanowczym głosem, że wszystko co zrobimy musi być na miarę naszego kraju”. – Oglądając te obrazki, mówię tylko i wyłącznie o kobietach z małymi dziećmi, to polska wrażliwość się odzywa i mówi, że jeśli komukolwiek pomagać, to właśnie takim osobom, które uciekały być może chroniąc swoje dzieci przed śmiercią – przekonywała Kopacz.


Zobacz cały program „Polityka przy kawie”

źródło:
Zobacz więcej