RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Loving Vincent”. Powstaje niezwykły film o van Goghu opowiedziany językiem jego malarstwa

„Loving Vincent” (fot. materiały prasowe)
„Loving Vincent” (fot. materiały prasowe)

Jak zginął Vincent van Gogh? Zagadkę śmierci genialnego malarza, którego sztukę doceniono na długo po jego śmierci, chcą rozwiązać twórcy filmu pt. „Loving Vincent” w reż. Doroty Kobieli. To pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska. Na ekranie ożyją najsłynniejsze obrazy van Gogha. W sieci pojawił się właśnie zwiastun filmu, dzięki któremu możemy poczuć przedsmak tego, co czeka nas po premierze filmu.

Świat van Gogha na wyciągnięcie ręki. Multimedialny pokaz na Stadionie Narodowym

zobacz więcej

Fabuła ma trwać 80 minut. W filmie znajdzie się ponad 120 obrazów Vincenta van Gogha, a każda z ponad 50 tys. klatek filmu będzie malowana tak jak obraz. Prace nad filmem trwają już ponad dwa lata, premiera ma się odbyć pod koniec 2016 r. W produkcję zaangażowana została grupa ok. 100 artystów malarzy, którzy pracują w studiach w Gdańsku, Wrocławiu i Wielkiej Brytanii.

Reżyserką i pomysłodawczynią filmu jest malarka i reżyserka Dorota Kobiela. Scenariusz napisała razem z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem.

Oscarowy producent

Głównym producentem animacji jest Hugh Welchman, który w 2008 r. otrzymał Oscara za „Piotrusia i wilka” – uznanego za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Spółka producencka Welchmana zrealizowała też m.in. film pełnometrażowy „Latająca maszyna” (2011), połączenie nowoczesnej animacji ze zdjęciami aktorskimi, przygodową opowieść śladami polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Zobaczyć doktora Gacheta

Bohaterowie filmu to – poza samym Vincentem van Goghiem – Adeline Ravoux, Armand Roulin, dr Gachet i jego córka Margaret Gachet czy listonosz Roulin, czyli postaci, które uwiecznił na swoich płótnach. Twórcy filmu poszukują odpowiedzi na pytanie, czy van Gogh popełnił samobójstwo, czy też może został przez kogoś zamordowany.

Cały czas trwa nabór malarzy, którzy będą pracować nad filmem w II kwartale 2016 r. Ten film to bardzo drogie przedsięwzięcie, wsparł go m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, ale nadal potrzeba na niego pieniędzy. Produkcję można wesprzeć poprzez portal Kickstarter.

Niewiarygodnie zdolny i wrażliwy

Vincent van Gogh to jeden z najbardziej znanych obecnie malarzy świata, przedstawiciel postimpresjonizmu. Żył zaledwie 37 lat, a jego życie obfitowało w dramatyczne wydarzenia, było ciągiem klęsk i niepowodzeń. Sam artysta rygorystycznie poświęcił się sztuce, ale nie poznał smaku sukcesu.

Urodził się 30 marca 1853 r. w południowej Holandii, a zmarł 29 lipca 1890 r. na południu Francji. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a swe najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu dwóch ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych.

W trakcie krótkiego życia malarz zmagał się z chorobą psychiczną. Mógł tworzyć dzięki nieustającemu wsparciu – duchowemu i finansowemu – swego brata Theo, który był marszandem. On jako jedyny wierzył w talent swojego brata i sens tego, co Vincent robi.

Van Gogh zmarł w wyniku postrzału z broni palnej. Najprawdopodobniej było to samobójstwo, ale okoliczności jego śmierci nie są znane.

Curious about how we bring Vincent van Gogh’s paintings to life? Go behind the scenes of the intense production with...

Posted by Loving Vincent on 2 marca 2016

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej