Grupiński: Polska może znaleźć się w pełzającym konflikcie ze światem zachodniej demokracji

– Na miejscu polityków PiS nie upierałbym się już przy tej błędnej interpretacji prawa – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Grupiński (PO), odnosząc się do przygotowywanej przez Komisję Wenecką opinii na temat reformy Trybunału Konstytucyjnego. Polityk zaapelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy o wycofanie się ze skrytykowanych przez Komisję rozwiązań.

Jarosław Kaczyński: projekt opinii Komisji Weneckiej jest absurdalny w sensie prawnym

Jarosław Kaczyński krytykuje treść projektu opinii Komisji Weneckiej. Mówi też, że jej stanowisko nie jest wiążące, a treść projektu opinii...

zobacz więcej

W piątek i sobotę odbędzie się posiedzenie KW, po którym przedstawiona ma zostać ostateczna wersja raportu. Media ujawniły jednak wstępną wersję opracowania, która jest bardzo krytyczna wobec zmian w sposobie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.

Według Grupińskiego politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni wycofać się z tej reformy i przestać krytykować opinię Komisji Weneckiej. Prezes PiS w zeszłym tygodniu określił ją jako „absurdalną w sensie prawnym”.

– Cały czas liczę, że Jarosław Kaczyński spyta ludzi, którzy są mniej zapiekli politycznie i jednak cofnie się i pozwoli prezydentowi Dudzie naprawić błędy, które popełnił przyjmując ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego – powiedział Grupiński w TVP Info. Nawiązał do zaprzysiężenia czterech sędziów wybranych w grudniu.

Pełzający konflikt

Polityk PO ostrzegł, że dalsze krytykowanie zachodnich instytucji może mieć negatywne skutki dla Polski.

– Następnym krokiem może być badanie stanu demokracji przez Komisję Europejską. (...) Polska znajdzie się w jakimś stałym, pełzającym konflikcie z najważniejszymi instytucjami świata, do którego przez 50 lat tęskniliśmy, czyli świata zachodniej demokracji – powiedział.

KOD partią? „Nie będę z fusów wróżył”

– Nic nie wiem, o jakichś ambicjach partyjnych czy politycznych pana Kijowskiego. Znam bardzo wielu ludzi działających w Komitecie Obrony...

zobacz więcej

Wygrana Anny Marii Anders

Grupiński skomentował także niedzielne wybory uzupełniające w województwie podlaskim, w których mandat senatora zdobyła kandydatka PiS Anna Maria Anders, pokonując Mieczysława Bagińskiego z PSL, wspieranego także przez PO i Nowoczesną.

– Nie było trudno przewidzieć ten wynik. To są tereny, na których PiS dotychczas wygrywał. Jest to też kwestia niskiej frekwencji i mocnej mobilizacji elektoratu PiS – tłumaczy Grupiński wygraną Anders.

Manifestacja bez PO?

Polityk PO wypowiedział się także na temat zaplanowanej na 12 marca demonstracji, którą partia Nowoczesna organizuje w Warszawie. Jej celem jest nakłonienie rządu do zastosowania się do zaleceń Komisji Weneckiej. Wcześniej podobne manifestacje organizował Komitet Obrony Demokracji, choć byli na nich także politycy partii opozycyjnych.

Grupiński skrytykował plany Nowoczesnej.

– Zaniepokoiło mnie, że Nowoczesna organizuje demonstrację poza Komitetem Obrony Demokracji. Wydaje mi się to zupełnie niepotrzebne na tym etapie protestów społecznych. Zawsze powinniśmy tutaj oddawać inicjatywę obywatelom – argumentował. Jednocześnie zaznaczył, że nie ma oficjalnego stanowiska PO w sprawie udziału polityków tej partii w manifestacji.

Zobacz całą rozmowę

źródło:
Zobacz więcej