WSJ: USA naciskają na Polskę w kwestii Trybunału Konstytucyjnego. „Polski rząd zirytowany”

Na złagodzenie stanowiska polskiego rządu ws. TK nalega USA (fot. PAP/Rafał Guz)

USA nalegają na Polskę, by zakończyła spór konstytucyjny – pisze sobotni „Wall Street Journal”. Wpływowa gazeta wskazuje, że „dyplomaci mówią, iż Warszawa powinna cofnąć posunięcia”, które ograniczyły władzę Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Wenecka o zmianach w TK. Jest apel do Sejmu o wycofanie spornych uchwał

– Poszczególne resorty i instytucje odniosą się do przesłanego dokumentu, do części, które odnoszą się konkretnie do ich zakresu działania. My te...

zobacz więcej

– Dyplomaci USA, którzy przebywali ostatnio z wizytą w Polsce, powiedzieli przedstawicielom rządu, że oczekują, iż Polska wprowadzi rekomendacje czołowej europejskiej organizacji praw człowieka, by Warszawa wycofała swe najnowsze posunięcia ograniczające uprawnienia najwyższego sądu tego kraju do orzekania przeciwko rządowym ustawom – pisze amerykański dziennik.

„WSJ” odnotowuje, że zmiany te zostały ostro skrytykowane w projekcie opinii Komisji Weneckiej, która jest organem doradczym Rady Europy. Gazeta podkreśla, że Komisja Wenecka uznała w tym projekcie, iż zmiany w Trybunale Konstytucyjnym przeprowadzone przez obóz rządzący spowolnią działalność Trybunału, sprawiając, iż stanie się on „nieskutecznym strażnikiem Konstytucji”.

„WSJ” pisze następnie, powołując się na „osobę zaznajomioną z negocjacjami”, iż amerykańskie oczekiwanie wycofania się z tych zmian „zirytowało polski rząd”. W końcowej części artykułu „WSJ” nawiązuje do szczytu NATO, którego gospodarzem będzie w lipcu Polska oraz przypomina, że nasz kraj od lat zabiega o stałą obecność militarną NATO.

Prezydent w TVP Info o TK: sprawa wymaga kompromisu, a wydaje mi się, że opozycji na nim nie zależy

– Kwestia TK jest swoistym paliwem, które oni wylewają po to, żeby podgrzewać spór. Stąd brak woli dyskutowania o kompromisie – powiedział w „Dziś...

zobacz więcej

Rozmowy o „charakterze i jakości” demokracji

Gazeta pisze, że rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner odmówił wypowiadania się o „szczegółach rozmów dyplomatycznych z polskim rządem”, ale powiedział, że USA prowadzą ze stroną polską szczerą wymianę poglądów na różnie kwestie, w tym na „charakter i jakość” demokracji w Polsce.

Zapytany, czy ta kwestia mogłaby mieć wpływ na plany militarne USA, czy NATO, Toner powiedział: Polska jest sojusznikiem w NATO i oczekujemy pomyślnego szczytu NATO w lipcu w Warszawie. Dodał, że oczekuje się, iż ćwiczenia wojskowe będą kontynuowane. –Jak zapowiedział ostatnio prezydent (Barack Obama) zamierzamy zwiększać nasze zaangażowanie w Europie, w tym w Polsce, a nie zmniejszać – podkreślił. „WSJ” pisze na zakończenie, że John Kerry uznał kwestię Trybunału Konstytucyjnego za jedno z „wewnętrznych wyzwań” Polski, kiedy gościł w zeszłym miesiącu szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego.

Gazeta przytacza też wypowiedź Marka Tonera, który w grudniu zeszłego roku informował, że strona amerykańska podniosła tę kwestię w kontaktach z przedstawicielami polskich władz. Toner podkreślił wtedy, że „każda demokracja potrzebuje silnych mechanizmów kontrolnych, potrzebuje niezależności sądowej”. Uznał to za kluczowe elementy „konstytucyjnej demokracji i ustanowienia rządów prawa”.

źródło:

Zobacz więcej