RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wyrok w głośnym procesie ws. utonięcia 3-latka. Dwóch przemytników trafi do więzienia

(fot. Anadolu Agency/Getty Images)
(fot. Anadolu Agency/Getty Images)

Turecki sąd skazał na ponad cztery lata więzienia dwóch syryjskich przemytników ludzi w związku ze sprawą utonięcia pięciu migrantów, w tym trzyletniego Aylana Kurdiego. Zdjęcie jego zwłok obiegło we wrześniu świat.

Ojciec martwego dziecka wrócił do Syrii, by pochować rodzinę.„Niech to będzie ostatnia tragedia”

Ojciec małego Aylana Kurdiego, którego ciało morze wyrzuciło na brzeg w Turcji, wrócił do Syrii, by pochować dwóch synów i żonę – ofiary przeprawy...

zobacz więcej

Jak podała agencja Anatolia, sąd skazał przemytników za ich działalność, ale uniewinnił z zarzutu spowodowania śmierci poprzez celowe zaniedbanie. Groziło im do 35 lat więzienia.

Śmierć, która wstrząsnęła światem

Chłopczyk, którego ciało znaleziono na plaży w popularnym kurorcie Bodrum w zachodniej Turcji, to 3-letni Syryjczyk Aylan Kurdi. Jego ciało zostało wyrzucone na piasek niedaleko miejsca, gdzie kąpią się i opalają zachodni turyści. Fotografia wywołała falę światowego współczucia dla uchodźców. Niewielka przeciążona łódź, którą rodzina chłopca próbowała dostać się do Grecji, zatonęła. Utonął także pięcioletni brat Aylana i jego matka.

Podczas procesu przemytnicy usiłowali odpowiedzialnością za utonięcia obarczyć ojca chłopca, Abdullaha Kurdiego, ponieważ to on zorganizował podróż przez Morze Egejskie. Kurdi wszystkie ich oskarżenia odrzucał. Rodzina Kurdiego dostała azyl w Kanadzie, gdzie status ten otrzymali wuj Aylana, jego żona i ich pięcioro dzieci. Ojciec Aylana z azylu w Kanadzie zrezygnował.

Turcja oficjalnie przyjęła około 2,7 mln Syryjczyków i 300 tys. Irakijczyków uciekających z ogarniętych wojną obszarów. Z tureckiego terytorium migranci startują dalej w podróż na północ Europy. Od opublikowania zdjęcia chłopca do końca października utonęło 77 dzieci migrantów przeprawiających się przez morze. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji od początku roku do jesieni u wybrzeży Europy utonęło 3 329 osób zmierzających do UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej