„Komisja dolała oliwy do ognia”. „Oczywiste, że dokument najprawdopodobniej wyciekł z MSZ”

– Straciłem zaufanie i nadzieję, że Komisja Wenecka pomoże rozwiązać nam spór – powiedział w „Dziś wieczorem” w TVP Info wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki mówiąc o przecieku projektu opinii Komisji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. – Dokument został wysłany do 120 podmiotów. Jest dla mnie oczywiste, że najprawdopodobniej wyciekł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych – uważa Jan Grabiec, rzecznik partii i klubu PO.

Komisja Wenecka ogłosiła, że przedstawi swoje zalecenia dla Polski zgodnie z pierwotnym planem, 11 i 12 marca. Tym samy nie przychyliła się do wniosku polskich władz o przedłużenie wydania opinii na temat reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Grabiec uważa, że Komisja po wielomiesięcznym badaniu sytuacji w Polsce ma przygotowane stanowisko i nie widzi powodu, by o kilka miesięcy odkładać tę debatę i jak powiedział, trzymać polski rząd w niepewności. – To naturalne, że tę debatę trzeba kiedyś zakończyć – dodał.

„Dolała oliwy do ognia”


Patryk jaki był przekonany, że Komisja Wenecka będzie instrumentem dialogu pomiędzy zwaśnionymi stronami w Polsce i pozwoli poszukać jakiegoś mądrego instytucjonalnego kompromisu. – Niestety od momentu kiedy draft raportu przeciekł do „Gazety Wyborczej”, wrogo nastawionej do obecnego rządu, to dolała oliwy do ognia. Trochę straciłem zaufanie i nadzieję, że Komisja Wenecka będzie miejscem, które pomoże rozwiązać nam spór – powiedział. Zwrócił uwagę, że zgodnie z sugestiami, jakie znalazły się w projekcie opinii Komisji w Trybunale będzie 13 sędziów rekomendowanych przez obecną opozycję, a tylko dwóch z partii rządzącej. – Nie ma wtedy żadnego dialogu ani kompromisu – jest dyktatura – przekonywał wiceminister sprawiedliwości.

„Niewypełnienie zaleceń Komisji Weneckiej postawi Polskę w bardzo złym świetle”. „Przeciek to poważny problem proceduralny”

– Powinniśmy się zastanowić, jak działa Komisja Wenecka. W regułach funkcjonowania jest wyraźnie zapisane, że na tym etapie dokument ma charakter...

zobacz więcej

„Najprawdopodobniej wyciekł z MSZ”

Zdaniem Grabca wyciek dokumentów nie podważa wiarygodności Komisji Weneckiej. – Dokument został wysłany do 120 podmiotów zgodnie z procedurą. Jest dla mnie oczywiste, że ten dokument najprawdopodobniej wyciekł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych – powiedział polityk PO. Jak argumentował, minister Witold Waszczykowski dokonał „radykalnych zmian kadrowych” i to w jego ocenie tam jest źródło wycieku. – Co charakterystyczne dla rządu PiS-u w ostatnich miesiącach bardzo często są to zmiany na gorsze, w związku z tym nie dziwię się, że z tego ministerstwa wyciekają dokumenty poufne – mówił.

Jego zdaniem oskarżanie o wyciek Komisję Wenecką obniża wiarygodność polskiego rządu.

Jaki podkreślił, że jesteśmy sami w stanie rozwiązać spór o TK, tylko potrzebna jest wola dialogu ze strony opozycji.


OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM „DZIŚ WIECZOREM”

źródło:
Zobacz więcej