RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To wzorzec dobrego współżycia i tolerancji”. Prezydent odwiedził Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

– To muzeum pokazuje historię dwóch narodów – polskiego i żydowskiego – które żyły razem, których historia przez 900 lat przeplotła się wielokrotnie, z lepszymi i trudniejszymi momentami, ale która była generalnie historią dobrego współistnienia dwóch narodów na terenach Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas zwiedzania w czwartek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jak dodał, każdy powinien je odwiedzić.

– Dziękuję za zaproszeni i oprowadzenie mnie po tej pięknej ekspozycji. Jestem pod wrażeniem, bo rzeczywiście muzeum jest niesamowite. Nie tylko cudowna architektura budynku, ale piękna ekspozycja pokazująca 900 udokumentowanych lat wspólnej historii, poczynając od wyprawy do Polski Ibrahima ibn Jakuba – powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że muzeum, powinien zobaczyć każdy z nas. – Powinno się ono znaleźć na trasie wycieczki po Warszawie każdego młodego Polaka, ale myślę, że każdego, kto ogląda stolicę, nie wspomnę już o samych mieszkańcach, ale i gościach, którzy przyjeżdżają z zagranicy – podkreślił.

– Muzeum pokazuje w swojej absolutnie przeważającej części coś, co można nazwać Rzeczpospolitą przyjaciół, dwóch narodów – polskiego i żydowskiego – które żyły razem, których historia przez te 900 lat przeplotła się wielokrotnie, oczywiście z lepszymi i trudniejszymi momentami, ale która była generalnie historią dobrego współistnienia dwóch narodów na terenach Polski – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że Polska była tym miejscem, które po Izraelu w historii świata było największą ojczyzną Żydów. – Tutaj żyła największa wspólnota żydowska po tym jak państwo Izrael zniknęło swojego czasu zniszczone i Żydzi rozproszyli się po całym świecie. Najwięcej ich później skupiło się w naszym kraju i współistniało razem z Polakami – dodał.

„Piękna historia i piękne muzeum”

– Jest to piękna historia i piękne muzeum, przede wszystkim nie tylko pięknie zaprojektowane, ale piękna ekspozycja, którą na pewno warto zobaczyć. To wysolę taki element nie tylko podstawowego wykształcenia, ale i pewnego przygotowania także i kulturowego, które każdy mam nadzieję młody Polak powinien przejść – powiedział prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że to muzeum – obok Muzeum Powstania Warszawskiego – będzie jednym z tych, które wycieczki szkolne w ramach swoich programów edukacyjnych będą odwiedzały.

– Mam też nadzieje, że młodzi ludzie z Izraela, ze Stanów Zjednoczonych i innych miejsc na świecie, którzy przyjeżdżają dzisiaj do Polski, mówię o młodych Żydach, którzy przyjeżdżają do Polski po to, żeby uklęknąć nad prochami swoich bliskich i krewnych w obozie Auschwitz, miejscem ich podróży po Polsce będzie także to muzeum, które wspaniale tę wspólną historię naszych narodów, wspólne dzieje, pokazuje – powiedział.

Jak zaznaczył prezydent, muzeum to piękny pomnik historii. – Dziękuję za zaproszenie. Bo ono pokazuje z jakiego korzenia wyrośliśmy i kim byli nasi przodkowie. Mam nadzieję, że będzie stanowiło dla nas wzorzec. Wzorzec dobrego współżycia, umiejętności zawsze znalezienia wspólnego języka i tolerancji – podkreślił Duda.


Prezydent Izraela: nie jest to muzeum zagłady, tylko muzeum życia

Muzeum Historii Żydów Polskich

Podczas czwartkowej wizyty w stołecznym Muzeum POLIN prezydent Duda zwiedził ekspozycję stałą, oprowadzany przez dyrektora muzeum prof. Dariusza Stolę.

Na dłuższą chwilę zatrzymał się przed makietą Krakowa i Kazimierza, ukazującą relacje miasta i dzielnicy żydowskiej na przełomie XVI i XVII wieku, a także rekonstrukcją dachu synagogi z Gwoźdźca razem z bimą – podestem, na którym czyta się Torę. Oryginalna synagoga została doszczętnie spalona podczas II wojny światowej.


Tysiąc lat historii Żydów polskich. Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich otwarta

źródło:
Zobacz więcej