Francuski minister ostrzega Brytyjczyków: jeśli wyjdziecie z UE, wypuścimy imigrantów z Calais

Francja ostrzega, że jeśli Brytyjczycy wyjdą z UE, wypuści z Calais wszystkich imigrantów (fot. PAP/EPA/LAURENT DUBRULE)

- Jeśli Brytyjczycy w czerwcowym referendum opowiedzą się za wyjściem z UE, Francja zniesie kontrole graniczne i pozwoli imigrantom udać się w dalszą drogę do Wielkiej Brytanii. Paryż z radością powita też bankierów, którzy zaczną uciekać z Londynu. – Rozwiniemy dla nich czerwony dywan – powiedział francuski minister gospodarki Emmanuel Macron w wywiadzie dla „Financial Times”.

Cameron: 23 czerwca referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

– Opuszczenie Unii Europejskiej to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa oraz dobrobytu – ocenił premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Szef...

zobacz więcej

Minister ostrzegł, że w dniu, kiedy stosunki francusko-brytyjskie ulegną rozluźnieniu, nie będzie już powodu, by zatrzymywać imigrantów w porcie Calais. Dodał też, że mogą się pojawić dodatkowe trudności w utrzymaniu dotychczasowych więzi gospodarczych między oboma krajami, jeśli Brytyjczycy przywrócą kontrole na swoich granicach, by powstrzymać falę niechcianych uchodźców.

Macron z ironią odniósł się także do zaproszenia, które brytyjski premier David Cameron wystosował do francuskich firm po tym, jak we Francji w 2012 r. podniesiono podatki. Francuski polityk powiedział „Finacial Times”, że nie zdziwiłby się, gdyby niedługo po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE we Francji pojawili się imigranci z londyńskiego City.

Cameron u Hollande'a

Francuski minister podkreślił też, jeśli Brytyjczycy zechcą wyjść z UE, „energia krajów unijnych będzie skierowana na rozwijaniu istniejących już powiązań, a nie na tworzeniu nowych”.

W czwartek premier David Cameron przyjeżdża z wizytą do Francji, spotka się z prezydentem Francois Hollande'em, z którym będzie rozmawiać o członkostwie Wielkiej Brytanii w UE.

Referendum ws. ewentualnego wyjścia ze Wspólnoty odbędzie się w Wielkiej Brytanii 23 czerwca.

źródło:
Zobacz więcej