„To nie jest tak, że Komisja Wenecka ma wydać pozytywną opinię, ona ma wydać prawdziwą opinię”

– Żyjemy w jawnym świecie. W dzisiejszych czasach każdy ma prawo do dokumentów wytwarzanych przez instytucje europejskie i nasze, polskie. To jest ta zdobycz demokracji, że wiemy o tym, co się dzieje – powiedziała w programie „Gość poranka” w TVP Info Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Skomentowała w ten sposób sprawę przecieku do mediów projektu opinii Komisji Weneckiej na temat zmian ustawowych dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

„Działania Komisji Weneckiej wykorzystane do celów politycznych”. Waszczykowski pisze do Rady Europy

„Z przykrością stwierdzam, że działania Komisji Weneckiej, jeszcze przed konkluzjami jej pracy, zostały bez skrupułów wykorzystane do celów...

zobacz więcej

W związku z opublikowaniem przez media krytycznego wobec rządu projektu opinii Komisji Weneckiej, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wystosował pismo do sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda.

Szef MSZ napisał, że projekt opinii „jako dokument poufny powinien być dostępny dla wyraźnie określonego grona zainteresowanych stron”, a uwagi rządu RP do dokumentu powinny zostać uwzględnione przez Komisję „przed przyjęciem i upublicznieniem tekstu ostatecznego”. W jego ocenie działania komisji zostały wykorzystane do celów politycznych.

Waszczykowski o spotkaniu z Komisją Wenecką: jak Bóg da, partia pozwoli i dożyję tego czasu

– Trwają prace nad odpowiedzią na projekt opinii Komisji Weneckiej; zamówiliśmy ekspertyzy – poinformował w Rzymie minister spraw zagranicznych...

zobacz więcej

„To nie jest walka polityczna”

– Jeżeli są robione błędy i te błędy są wykazywane, to nie jest walka polityczna. To jest wskazywanie, co możemy zrobić, żeby naprawić sytuację w Polsce. Tak na początku mówił nawet minister Waszczykowski – że to ma pokazać, jak wyjść z tej sytuacji – powiedziała w środę w TVP Info Małgorzata Kidawa-Błońska.

– To nie jest tak, że Komisja Wenecka, ponieważ to polski rząd prosił o opinię, ma wydać pozytywną opinię; ona ma wydać prawdziwą opinię i ocenić, jak jej zdaniem z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w Polsce i jak wyjść z tej sytuacji. I tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. (…) Są błędy, trzeba je naprawić. Po to jest Komisja Wenecka, po to są te opinie – powiedziała.

„Opinia Komisji Weneckiej jest niewiążąca”. Beata Kempa wątpi też w obiektywizm organu

zobacz więcej

„Żyjemy w jawnym świecie”

Małgorzata Kidawa Błońska podkreśliła, że dokument Komisji Weneckiej nie był poufny i nie można mówić o jego wycieku.

– Żyjemy w jawnym świecie. W dzisiejszych czasach każdy ma prawo do dokumentów wytwarzanych przez instytucje europejskie i nasze, polskie. To jest ta zdobycz demokracji, że wiemy o tym, co się dzieje – powiedziała.

teraz odtwarzane
Kidawa-Błońska o Waszczykowskim: dyplomata powinien ważyć słowa

„Dyplomata powinien ważyć słowa”

Zapytana, jak ocenia działalność szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, pochwaliła go za zwrócenie się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię, w sprawie TK, bo „kiedyś by ta komisja i tak by na temat spraw Polski się wypowiedziała”.

– Natomiast pan minister ma taki wyjątkowy dar mówienia, a potem pół Polski tłumaczy wypowiedzi pana ministra albo prostujemy, że cos innego pan minister miał na myśli, bo bardzo źle to jest odbierane na świecie czy w Europie. Jednak dyplomata powinien ważyć słowa – powiedziała.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej