Z buldożerami i w asyście policji. Wyburzają „dżunglę pod Calais”. Doszło do starć

Mieszkańcy dżungli protestowali przeciwko likwidacji swoich domów (fot. EPA/LAURENT DUBRULE)

Rozpoczęła się likwidacja osiedla pod Calais – zwanego dżunglą - poinformowała agencja AFP.„Ewakuację” rozpoczęto w obecności znacznych sił oddziałów prewencji policji. Doszło do starć z migrantami, służby użyły gazu łzawiącego. Władze chcą przenieść 800-1000 migrantów z obozowiska do ośrodków.

Będzie ewakuacja „dżungli” pod Calais, ale bez użycia siły

Sąd podtrzymał w czwartek decyzję władz lokalnych o częściowej likwidacji miasteczka migrantów pod Calais, zwanego „dżunglą”. Nakaz ewakuacji,...

zobacz więcej

Dwa buldożery i pracownicy firmy prywatnej, upoważnionej przez francuskie władze do rozbiórki, od rana biorą udział w likwidacji około dwudziestu prowizorycznych schronień położonych na powierzchni 1 tys. m kw. Na miejsce przyjechało ponad 30 wozów policyjnych i dwie ciężarówki z oddziałami prewencji.

Początkowo operacja przebiegała spokojnie, ale po południu migranci obrzucili kamieniami policję i pracowników firmy rozbiórkowej. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Uruchomiono także armatkę wodną, za pomocą której ugaszono niewielki pożar kilku drewnianych budynków.Decyzję lokalnych władz o częściowej likwidacji miasteczka podtrzymał w czwartek sąd administracyjny w Lille. Władze chcą przenieść 800-1000 migrantów do ośrodków w Calais lub w innych miejscach Francji. Prefektura zakomunikowała, że nie będzie ewakuacji migrantów przy użyciu siły. Nakaz ewakuacji, wydany przez prefekturę, został oprotestowany wcześniej przez uchodźców i stowarzyszenia dobroczynne.

Dżungla pod Calais

Według władz francuskich w prowizorycznym obozowisku w Calais mieszka co najmniej 3,7 tys. migrantów. Pomagające im stowarzyszenia szacują, że jest ich więcej. Jednak według niedawnych szacunków brytyjskiej organizacji Help Refugees tylko w południowej części miasteczka mieszka „3450 osób, w tym 300 nieletnich pozbawionych opieki”.

Uchodźcy pochodzący m.in. z Syrii, Afganistanu i Sudanu chcą dotrzeć do Anglii. W tym celu podejmują próby przedostania się do ciężarówek jeżdżących do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche.

źródło:

Zobacz więcej