RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Z buldożerami i w asyście policji. Wyburzają „dżunglę pod Calais”. Doszło do starć

Mieszkańcy dżungli protestowali przeciwko likwidacji swoich domów (fot. EPA/LAURENT DUBRULE)
Mieszkańcy dżungli protestowali przeciwko likwidacji swoich domów (fot. EPA/LAURENT DUBRULE)

Rozpoczęła się likwidacja osiedla pod Calais – zwanego dżunglą - poinformowała agencja AFP.„Ewakuację” rozpoczęto w obecności znacznych sił oddziałów prewencji policji. Doszło do starć z migrantami, służby użyły gazu łzawiącego. Władze chcą przenieść 800-1000 migrantów z obozowiska do ośrodków.

Będzie ewakuacja „dżungli” pod Calais, ale bez użycia siły

Sąd podtrzymał w czwartek decyzję władz lokalnych o częściowej likwidacji miasteczka migrantów pod Calais, zwanego „dżunglą”. Nakaz ewakuacji,...

zobacz więcej

Dwa buldożery i pracownicy firmy prywatnej, upoważnionej przez francuskie władze do rozbiórki, od rana biorą udział w likwidacji około dwudziestu prowizorycznych schronień położonych na powierzchni 1 tys. m kw. Na miejsce przyjechało ponad 30 wozów policyjnych i dwie ciężarówki z oddziałami prewencji.

Początkowo operacja przebiegała spokojnie, ale po południu migranci obrzucili kamieniami policję i pracowników firmy rozbiórkowej. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Uruchomiono także armatkę wodną, za pomocą której ugaszono niewielki pożar kilku drewnianych budynków.Decyzję lokalnych władz o częściowej likwidacji miasteczka podtrzymał w czwartek sąd administracyjny w Lille. Władze chcą przenieść 800-1000 migrantów do ośrodków w Calais lub w innych miejscach Francji. Prefektura zakomunikowała, że nie będzie ewakuacji migrantów przy użyciu siły. Nakaz ewakuacji, wydany przez prefekturę, został oprotestowany wcześniej przez uchodźców i stowarzyszenia dobroczynne.

Dżungla pod Calais

Według władz francuskich w prowizorycznym obozowisku w Calais mieszka co najmniej 3,7 tys. migrantów. Pomagające im stowarzyszenia szacują, że jest ich więcej. Jednak według niedawnych szacunków brytyjskiej organizacji Help Refugees tylko w południowej części miasteczka mieszka „3450 osób, w tym 300 nieletnich pozbawionych opieki”.

Uchodźcy pochodzący m.in. z Syrii, Afganistanu i Sudanu chcą dotrzeć do Anglii. W tym celu podejmują próby przedostania się do ciężarówek jeżdżących do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej