RAPORT

Pogarda

Komisja Wenecka o zmianach w TK. Jest apel do Sejmu o wycofanie spornych uchwał

Najnowsze

Popularne

W projekcie opinii Komisji Weneckiej w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym można przeczytać, że „Trybunał został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji” – napisała „Gazeta Wyborcza” na swoim portalu. Wpłynięcie projektu opinii potwierdził rzecznik rządu. – Poszczególne resorty i instytucje odniosą się do przesłanego dokumentu, do części, które odnoszą się konkretnie do ich zakresu działania – zapowiedziała premier Beata Szydło.

Komisja Wenecka zbada kolejną polską ustawę. W czerwcu ma się zająć nowymi zasadami inwigilacji

Po Trybunale Konstytucyjnym, Komisja Wenecka oceni nowe polskie prawo o policji i działaniu służb specjalnych. Z prośbą o ekspertyzę w tej sprawie...

zobacz więcej

Z informacji gazety wynika, że zdaniem Komisji Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ponadto rząd nie może nie zastosować się do wyroków TK. „Trybunał został zablokowany, co narusza podstawowe wartości demokracji” – cytuje opinie Komisji „Gazeta Wyborcza”.

– Dokument analizujemy, jest on tłumaczony z jęz. angielskiego; chcemy się z nim szczegółowo zapoznać – komentował informacje gazety Rafał Bochenek. – Mamy prawo złożyć uwagi i zastrzeżenia do tego dokumentu i będziemy to na pewno robić – dodał.

Rzecznik podkreślił, że postępowanie Komisji cały czas trwa; jego zwieńczeniem będzie wydanie w marcu końcowej opinii. – Na razie finalnej decyzji Komisji nie ma – podkreślił.

teraz odtwarzane
Rzecznik rządu Rafał Bochenek nie obawia się opinii Komisji Weneckiej

Halicki: uwagi Komisji bardzo poważne

Według Andrzeja Halickiego (PO), uwagi projektu opinii Komisji „są bardzo poważne". – Można powiedzieć, że to jest jedna z najtwardszych opinii Komisji Weneckiej, jeśli chodzi o kwestię tzw. ustawy naprawczej – oświadczył Halicki na konferencji prasowej. Jak mówił, Komisja wskazuje na paraliż TK, a główną konkluzją jest wezwanie wszystkich organów polskiego państwa do bezwzględnego wykonywania orzeczeń TK.

O opinię zwrócił się w grudniu do Komisji Weneckiej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W lutym do Warszawy przyjechała jej pięcioosobowa delegacja, która spotkała się między innymi z prezydentem, przedstawicielami rządu, parlamentu, Trybunału Konstytucyjnego oraz wymiaru sprawiedliwości.

W dniach 11-12 marca Komisja Wenecka na posiedzeniu w pełnym składzie ma przyjąć opinię w ostatecznym kształcie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej