Szwagier króla Hiszpanii trafi do więzienia? Urdangarin przed sądem za wielomilionową malwersację

Infantka Cristina i jej małżonek Inaki Urdangarin mogą trafić na wiele lat do więzienia (fot. PAP/EPA/CATI CALDERA)

Przed sądem w Palma de Mallorca w stolicy Majorki toczy się proces, w którym oskarżeni są bliscy króla Hiszpanii Filipa VI. W piątek zeznawał szwagier monarchy Inaki Urdangarin. Grozi mu od 19 do 26 i pół lat więzienia.

Hiszpańska księżna pozbawiona tytułu. Król boi się skandalu z oszustwami na miliony euro

Cristinę de Borbon została pozbawiona przez swojego starszego brata, hiszpańskiego króla Filipa VI, tytułu księżnej. Decyzja została ogłoszona tuż...

zobacz więcej

Urdangarin odpowiada przed sądem razem ze swoją małżonką Cristiną de Borbon oraz piętnastoma innymi osobami. Zarzuca się mu wielomilionową malwersację publicznych pieniędzy, które miał wyprowadzić z Instytu Noos, instytucji non profit powołanej m.in. do celów krzewienia kultury fizycznej i sportu.

Zdaniem prokuratury „mózgiem” grupy był Diego Torres. Szwagier króla miał być jego wspólnikiem. Przestępczy proceder polegał między innymi na organizowaniu konferencji, których koszty Instytut Noos wyceniał fikcyjnie na setki tysięcy euro. Kwoty te nie pokrywały się jednak z rzeczywistymi wydatkami firmy.

Fikcyjne projekty

Oskarżeni mieli też pobierać wysokie honoraria jako autorzy fikcyjnych projektów przedsięwzięć sportowych i handlowych. Wystawili za nie rachunki na 8 mln euro. Ungardin ma postawione również zarzuty handlu wpływami w instytucjach publicznych, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy i dokonywania przestępstw podatkowych.

W przyszłym tygodniu ma zeznawać jego małżonka. Infantka Cristina jest oskarżona o popełnienie dwóch przestępstw podatkowych. Grozi jej do ośmiu lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej