Pożegnanie Xymeny Zaniewskiej. W sobotę w tvp.info specjalne wspomnienie o wielkiej artystce

Xymena Zaniewska - Chwedczuk pracowała w TVP przez 25 lat (fot. TVP)

Xymena Zaniewska, wybitna polska scenografka, została w piątek pochowana na warszawskich Powązkach Wojskowych. W sobotę zapraszamy na łamy portalu tvp.info na specjalne wspomnienie o artystce.

Wybitna polska scenograf, projektantka mody i kostiumów teatralnych Xymena Zaniewska–Chwedczuk zmarła w wieku 91 lat. Przez 25 lat była główną scenografką TVP.

„W telewizji najważniejszy jest kołnierzyk”

Zanim trafiła do telewizji, zarabiała na życie, projektując wystawy dla Mody Polskiej, zaprzyjaźniła się też z Jadwigą Grabowską, dyrektor artystyczną Mody, zwaną „polską Coco Chanel”. Tula Turbowicz, szefowa modelek Mody Polskiej, zapytała ją któregoś razu, czy nie zna jakiegoś scenografa, bo jej mąż – dyrektor produkcji w telewizji – szuka kogoś do pracy. – Doszłam do wniosku, że sama powinnam się tym zająć – uznała. Zaniewska uchodziła za nauczycielkę wielu choreografów.

Jak wspominała w jednym z wywiadów Tatiana Kwiatkowska, zwykła mawiać: „W telewizji najważniejszy jest kołnierzyk, bo widać go lepiej niż resztę bluzki. W filmie – detal, a w teatrze możesz gębę wysmarować szminką, i tak nie widać”. Pracowała z najwybitniejszymi reżyserami swoich czasów – z Adamem Hanuszkiewiczem na czele, z którym się serdecznie i przez całe życie przyjaźniła. Podobnie z Olgą Lipińską. Wykładała m.in. na Łódzkiej Filmówce i PWST w Warszawie. Jej pasją była hodowla gęsi i kaczek.

źródło:
Zobacz więcej