RAPORT

Wojna na Ukrainie

Specjalny spot, koncerty i filmy. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Telewizja Polska pokaże m.in. widowisko „Niezłomnym – Honor”, koncert Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju” oraz filmy dokumentalne poświęcone temu tematowi. Z tej okazji powstał także specjalny spot dotyczący obchodów.

Spot zrealizowany przez TVP upamiętnia partyzantów walczących z Rosjanami i komunistyczną władzą po zakończeniu II wojny światowej, aż do początku lat 60. XX w. W scenie walki w filmie wystąpiła Grupa Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych z Warszawy i z Lublina. Konsultantem historycznym na planie był dr Wojciech Muszyński z warszawskiego oddziału IPN. Trwający 60 sekund spot o Żołnierzach Niezłomnych powstał na zamówienie Jana Pawlickiego, dyrektora TVP1. Za kamerą stanął Paweł Flis (autor zdjęć m.in. do filmów Marcina Wrony oraz seriali „Czas honoru”, „Ratownicy” i „Pakt”). Muzykę skomponował Michał Lorenc, a realizacją zajęła się Ewa Świecińska. Spot został nakręcony kamerą Phantom 4K Flex w hyper slow motion.

1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szykują się wyjątkowo uroczyste obchody

Jeszcze do niedawna mówiło się o nich „zapomniani bohaterowie”, ale dzisiaj o ich losach jest coraz głośniej. Już 1 marca obchodzić będziemy...

zobacz więcej

Rock, wiersze i archiwalne zdjęcia

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, ale już od piątku (26 lutego) TVP zacznie emitować okolicznościowe programy. Tego dnia Jedynka pokaże koncert rockowy z przekazem patriotycznym zespołu Contra Mundum „Cześć i chwała Bohaterom – w wierszu i boju”. Podczas niego pojawią się rockowe aranżacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego czy Jana „Bonawentury” Romockiego. Koncert będzie ilustrowany archiwalnymi zdjęciami z okresu walk z niemieckim, a potem sowieckim okupantem.

W sobotę 27 lutego o godz. 18.30 w TVP1 zostanie pokazana opowieść o działalności legendarnej łączniczki z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny „Inka – zachowałam się jak trzeba”. Z kolei o 19.00 widzowie zobaczą film „Generał »Nil« i rotmistrz Pilecki – w poszukiwaniu bohaterów” o poszukiwaniu na warszawskich Powązkach Wojskowych grobów Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek 29 lutego o 20.25 w Teatrze Telewizji TVP1 wyemitowany zostanie spektakl „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony.

„Groby Żołnierzy Wyklętych stały się fundamentem dla ludzi Solidarności”. W Sejmie konferencja o Żołnierzach Wyklętych

– Dzisiejszy dzień, to dzień historyczny, że jesteście w Sejmie (…) wy, bohaterowie, wielka elita polska, a komunistów nie ma w tym gmachu –...

zobacz więcej

Transmisja uroczystości i specjalna oprawa

We wtorek 1 marca przez cały dzień TVP będzie miała okolicznościową oprawę, w której będzie prezentowała sylwetki Żołnierzy Wyklętych i specjalnie na tę okazję przygotowane spoty – własne i Instytutu Pamięci Narodowej. Ponadto pod logotypami anten Telewizji Polskiej pojawi się specjalnie przygotowany symbol – Niezłomni.

Tego dnia o godz. 17.50 TVP1 i TVP Polonia transmitować będą uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z Reduty Banku Polskiego. A następnie o godz. 20.30 i 22.30 stacje te pokażą widowisko „Niezłomnym – honor” w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W koncercie, który odbędzie się w Reducie Banku Polskiego, wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova, Ania Rusowicz, Marcelina, Gonix, Kasia Malejonek, Mona, Jadwiga Basińska, Maleo Reggae Rockers oraz Katy Carr. Widzowie poznają sylwetki siedmiu Bohaterów Niezłomnych, a piosenki staną się ilustracją ich poszczególnych historii.

Z kolei TVP2 w cyklu „Świat bez fikcji” o 22.50 wyemituje film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego „Kochankowie z lasu”. Osią dokumentu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału Słonego z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu. Natomiast o godz. 23.45 widzowie Dwójki zobaczą spektakl teatralny Natalii Korynckiej-Gruz „Inka 1946”. Opowiada on o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej bohaterce, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej