RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk ostrzega Brytyjczyków przed wyjściem z UE. „To zmieni Europę na zawsze i będzie to zmiana na gorsze”

Donald Tusk podkreślił, że uszanuje decyzję Brytyjczyków (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

– Uzgodniliśmy wszystko tak, by nie narazić na szwank podstawowych zasad UE – powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który w Parlamencie Europejskim złożył relację z zeszłotygodniowego szczytu UE. Uzgodniono na nim porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii. W czerwcu odbędzie się referendum w tej sprawie.

Jest porozumienie UE-Wielka Brytania. „Dramat skończony”

– Wynegocjowałem porozumienie, które pozwala mi rekomendować, by Wielka Brytania pozostała w UE – mówił w piątek wieczorem w Brukseli premier tego...

zobacz więcej

Tusk podkreślił, że porozumienie wejdzie w życie tylko wówczas, jeśli Brytyjczycy zagłosują w referendum za pozostaniem w UE. Jeśli opowiedzą się za wyjściem z Unii, to porozumienie przestanie istnieć.

– Pomimo trudności liderzy nie odeszli od stołu negocjacji, bo byliśmy świadomi, co jest ich stawką: zatrzymanie Wielkiej Brytanii w UE i przyszła pozycja geopolityczna Europy – dodał szef Rady Europejskiej.

Zmiana na gorsze

Podkreślił, że UE uszanuje decyzję brytyjskich obywateli.

– Jeżeli większość opowie się za opuszczeniem UE, to tak się stanie. To zmieni Europę na zawsze i będzie to zmiana na gorsze – powiedział Tusk, zaznaczając, że to jego osobista opinia.

Także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał, że uzgodnione porozumienie jest sprawiedliwe dla wszystkich. – Brytyjski premier dostał to, co mógł dostać, a kraje UE dały tyle, ile mogły dać – ocenił.

Brytyjczycy obawiają się Brexitu. Ponad 80 proc. badanych uważa wyjście z UE za „ryzykowne”

Czterech na pięciu Brytyjczyków uważa, że tzw. Brexit, czyli wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej, byłby dla ich kraju ryzykowny – wynika z...

zobacz więcej

Przedstawiciele głównych frakcji politycznych w europarlamencie wyrażali poparcie dla uzgodnionego kompromisu. Przestrzegali jednocześnie, że porozumienie jest ostateczne i nie może być renegocjowane w przypadku negatywnego wyniku referendum w Wielkiej Brytanii.

Mniej zasiłków i więcej uprawnień

Uzgodnione w ubiegłym tygodniu przewiduje m.in. możliwość ograniczenia przez Londyn dostępu do nieskładkowych świadczeń pracowniczych dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw UE, ograniczenie eksportu zasiłków na dzieci i wzmocnienie wpływu parlamentów narodowych na tworzenie unijnego prawa. Zawiera też zasady relacji między strefą euro a krajami bez wspólnej waluty oraz potwierdza, że Wielka Brytania nie będzie zobowiązana do udziału w pogłębianiu integracji europejskiej.

źródło:

Zobacz więcej