IPN udostępni kolejne dokumenty z domu generała Kiszczaka w środę rano

Odręczne notatki Czesława Kiszczaka, przygotowania do wystąpień przed Trybunałem Stanu, fragmenty biografii generała, materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości w latach 1976-1985, ksero listu Mieczysława Rakowskiego ze stycznia 1958 roku oraz kopie zdjęć Kiszczaka, Jaruzelskiego, Michnika, ks. Jankowskiego, Wałęsa i Geremek z czasu Okrągłego Stołu – rano kolejna partia dokumentów trafi w ręce dziennikarzy i historyków.

IPN ujawnia zawartość kolejnych teczek Kiszczaka. W nich odręczne notatki i fragmenty wspomnień

Druga partia dokumentów zabezpieczonych w domu Marii Kiszczak będzie udostępniona od środy, 24 lutego – poinformowała rzeczniczka prasowa IPN...

zobacz więcej

W środę o godzinie 9 dziennikarze oraz historycy uzyskają dostęp do kolejnych 20 dokumentów z prywatnego archiwum Kiszczaka.

Rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak wyjaśnia, że są to różne odręczne notatki Czesława Kiszczaka, przygotowania do wystąpień przed Trybunałem Stanu, fragmenty biografii Kiszczaka przygotowane przez Zygmunta Broniarka, materiały statystyczne MSW dotyczące przestępczości w latach 1976-1985, ksero listu Mieczysława Rakowskiego ze stycznia 1958 roku, ksero życiorysu Mirosława Milewskiego z 1953 roku, także kopie zdjęć na których występuje Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek. To fotografie z czasów Okrągłego Stołu wykonane podczas spotkań w Magdalence.

W sumie 20 różnych dokumentów o różnego rodzaju objętości. Dokumenty te miały mieć duże znaczenie dla kariery generała Kiszczaka.

Tylko dla dziennikarzy i historyków

Prawo ubiegania się o dostęp do tych dokumentów mają dziennikarze, historycy i badacze. Kolorowe kserokopie dokumentów oraz kopie cyfrowe udostępnione zostaną w czytelni IPN po wypełnieniu specjalnych wniosków.

W ubiegłym tygodniu w domu generała Kiszczaka odkryto 6 pakietów dokumentów. Na razie światło dzienne ujrzały teczka personalna oraz teczka pracy TW „Bolka” oraz list Kiszczaka z 1996 roku.

źródło:
Zobacz więcej