Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy zmieni nazwę? PiS chce referendum, władze mówią: nie ma mowy

Zmiany patrona gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy chcą działacze PiS. Pojawiły się już propozycje nowego imienia - Anny Walentynowicz lub Solidarności. Główni właściciele Portu mówią: nie.

Schetyna: Lech Wałęsa sam sobie nie pomaga

– To wszystko rujnuje wizerunek Polski. Świat zrozumie jedno, że w Polsce zdarzyło się coś złego i pewnie służby specjalne obaliły komunizm –...

zobacz więcej

Pomorscy działacze PiS chcą zmiany nazwy gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Dyskusja rozgorzała po tym, jak w domu generała Kiszczaka odkryto teczki TW „Bolka”. Poseł PiS Andrzej Jaworski postuluje, aby w tej sprawie ogłosić referendum. Pojawiają się propozycje nowego patrona. To np. Anna Walentynowicz czy Solidarność.

Słychać także głosy sprzeciwu np. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza czy Jacka Karnowskiego włodarza Sopotu, którzy przekonują, że nie ma mowy o żadnej zmianie. - To wszystko, co dziś wyprawia PiS, to powrót do czasów komuny, gdy rządząca partia mogła zniszczyć, kogo zechce. Teraz na jej celowniku jest Wałęsa, człowiek, któremu żaden z polityków PiS nie dorasta do pięt – mówi w rozmowie z trójmiejską „Gazetą Wyborczą” i dodaje, że nie zamierza wydawać miejskich pieniędzy na referendum. Adamowicz z kolei uważa, że pomysły Jaworskiego wystawiają mu złe świadectwo jako politykowi i człowiekowi.

Potrzeba zgody prezydenta Gdańska

Michał Dargacz, rzecznik prasowy portu lotniczego w Gdańsku powiedział w TVP Info, że zarząd portu nie udziela komentarza w tej kwestii.

Wyjaśnił też strukturę własności spółki. Niecałe 34 procent własności lotniska należy do gminy miasta Gdańska. Ok. 33 procent należy do Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego. 29 procent to Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. 2,2 procent należy do gminy Sopot, tyle samo do gminy Gdynia. Dodał, że do zmiany nazwy potrzebne jest trzy czwarte głosów współwłaścicieli Portu. – Musieli by jednomyślnie zadecydować trzej główni właściciele – wyjaśnił Dargacz.

źródło:
Zobacz więcej