RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rozdawali unijne dotacje za stołki i łapówki? CBA na wojskowej uczelni

Jeden z zatrzymanych jest kierownikiem działu informatyki Wojskowej Akademii Technicznej (fot. mat.prasowe/wat.edu.pl)
Jeden z zatrzymanych jest kierownikiem działu informatyki Wojskowej Akademii Technicznej (fot. mat.prasowe/wat.edu.pl)

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz kierownik działu informatyki Wojskowej Akademii Technicznej zostali zatrzymani przez CBA w związku za wyłudzanie środków unijnych w zamian za łapówki i stanowiska. Według śledczych obaj decydenci „wymienili” się umowami na prowadzenie swoich projektów, dzięki czemu zarobili od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wcześniej w tej sprawie zatrzymano Mariusza Ł, byłego ministra zdrowia.

Były minister zdrowia zatrzymany przez CBA

Trzech mężczyzn zostało dzisiaj zatrzymanych przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego w związku ze śledztwem korupcyjnym prowadzonym przez...

zobacz więcej

– Od października 2015 r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku prowadzi śledztwo w sprawie korupcji przy rozdziale środków finansowych w związku z rozdzielaniem unijnych dotacjami na projekty naukowe, w zamian za łapówki lub stanowiska – ucina resztę pytań prok. Janusz Kordulski, rzecznik białostockiej apelacji.

Przysługa za przysługę

Wiadomo, że zatrzymani w Warszawie dyrektor WIML oraz kierownik działu IT WAT w 2015 r. mieli uzgodnić, że jako szefowie dwóch różnych projektów naukowych wystawią jeden-drugiemu umowy-zlecenie, tak, aby obaj otrzymali dodatkowe pieniądze. Ponadto dyrektor WIML jest podejrzewany, że zatrudnił na kierowniczym stanowisku instytutu osobę, która miała wpływ na przyznanie dofinansowania WIML.

Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym. Śledczy już zapowiadają kolejne zatrzymania, ponieważ proceder wyłudzania dotacji był prowadzony na znaczną skalę.

Główny oskarżony ws. „infoafery” sam poddał się karze. 4,5 roku w zawieszeniu i grzywna

4,5 roku więzienia w zawieszeniu na 8 lat, 93 tys. zł grzywny oraz przepadek przyjętych korzyści – to wyrok wobec Andrzeja M., głównego oskarżonego...

zobacz więcej

Kontrowersyjny minister

W pierwszej połowie grudnia 2015 r., CBA zatrzymała do tej sprawy byłego ministra zdrowia Mariusza Ł. oraz dwie inne osoby, w tym współpracownika Ł. Jeden z podejrzanych, w zamian za wysokie łapówki miał przyznać szefom placówek naukowo-medycznych pieniądze z unijnego dofinansowania.

Mariusz Ł. był ministrem zdrowia w rządzie Leszka Millera w latach 2001- 2003. Stanowisko stracił dwa dni po tym, jak w styczniu 2003 r. obiecał związkowcom służby zdrowia, okupujących Śląską Kasę Chorych, umorzenie znacznej pożyczki udzielonej kasom chorych. Zdaniem premiera Millera, tym samym przekroczył swoje uprawnienia.

Później wydalono go z SLD. Tym razem poszło o bójkę z fotoreporterem, który chciał mu zrobić zdjęcia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej