RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Cenckiewicz o przeszłości Wałęsy: mogła rzutować na jakość jego prezydentury

Najnowsze

Popularne

– Teczka pracy Lecha Wałęsy jest wytapetowana donosami na Kazimierza Szołocha, bohatera trójmiejskiego grudnia. To są rzeczy straszne – to zdaniem dr hab. Sławomira Cenckiewicza, p.o. dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego, który gościł w „Minęła Dwudziesta” w TVP Info , najbardziej wstrząsające donosy z teczki agenta „Bolka”. Jak dodał, „agenturalną przeszłość jest tak porażająca, że nie mogła nie rzutować na jakość jego prezydentury”.

Gontarczyk: nawet nam się po nocach nie śniło, że dziś historycy i dziennikarze będą mieli w rękach teczkę TW „Bolka”

– Opublikowałem ze Sławomirem Cenckiewiczem w 2008 roku książkę, zbierając okruchy rozbitego lustra. Nie dysponowaliśmy aktami, które zostały dziś...

zobacz więcej

Instytut Pamięci Narodowej udostępnił w poniedziałek dwie teczki – teczkę personalną i teczkę pracy tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek. Łącznie to ponad 750 stron. Wśród dokumentów jest m.in. zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, datowane na 21.12.1970 r. podpisane nazwiskiem Lecha Wałęsy. W dokumencie czytamy, że oprócz zobowiązania do utrzymania w tajemnicy kontaktów z SB, domniemany podpisujący zapewnia, że będzie „współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL”. Dokument kończy się zdaniem: „przekazywane informacje będę podpisywał pseudonimem »Bolek«” i podpisem „Lech Wałęsa”.

Teczki zawierają także wykaz wypłat wynagrodzeń dla TW „Bolek” oraz donosy na niektórych pracowników stoczni.

Pod nadzorem?

– Jest mi przykro, że Polska miała takiego przywódcę Solidarności i pierwszego prezydenta, który próbował pewnie wyprzeć, a na pewno ukryć swoją agenturalną przeszłość. Która jest tak porażająca, że nie mogła nie rzutować, na jakość jego prezydentury – mówił dr Sławomir Cenckiewicz w TVP Info.

Historyk przekonywał, że nie wierzy, jakoby gen. Czesław Kiszczak nie wykorzystywał trzymanej w swoim archiwum teczki agentki „Bolka”. Jak mówił, Lech Wałęsa w czasie swojej prezydentury był przekonany, że zniknęły wszystkie kompromitujące go dokumenty.

Co jest w teczkach „Bolka”? Najważniejsze dokumenty ujawnione przez IPN

Wśród udostępnionych przez IPN dokumentów dotyczących TW „Bolka” znalazł się list Czesława Kiszczaka, w którym generał prosi, by akta ujawnić nie...

zobacz więcej

Cios w bohatera Grudnia 70’

Cenckiewicz stwierdził, że był zaskoczony liczbą donosów, które mają być autorstwa byłego prezydenta. – Teczka pracy Lecha Wałęsy jest wytapetowana donosami na Kazimierza Szołocha, bohatera trójmiejskiego grudnia. To są rzeczy straszne. Tym bardziej, że są tam historie, które Szołoch mu powierzał. Mówił mu, że chce uciekać z Trójmiasta, że służby chcą go wrobić w kwestie terroryzmu. To wszystko Lech Wałęsa przekazuje prewencyjnie SB, co powoduje, że Szołoch jest w absolutnej matni – mówił.

Jak powiedział, ma nadzieję, że Lech Wałęsa „zmierzy się z prawdą i stanie w prawdzie”. – Mam taką nadzieję i tego życzę Lechowi Wałęsie – dodał.

Zobacz dokumenty z teczki TW „Bolka”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej