Zbili majątek na przerzucie migrantów do UE. Przemytnicy w rok zarobili nawet 6 mld euro

Według Europolu aż 90 proc. migrantów przybywających do Europy korzysta z usług przemytników (fot. Thomas Campean /Anadolu Agency/Getty Images)

Od 3 do 6 mld euro zarobiły w zeszłym roku siatki przemytników, zajmujące się nielegalnym transportem migrantów do Europy. Takie dane ogłosił w poniedziałek szef Europolu Rob Wainwright, który zapowiedział, że dochody przemytników mogą się nawet potroić, jeżeli kryzys migracyjny utrzyma obecne tempo.

45 migrantów utonęło przy greckich wyspach. Prawie połowa ofiar to dzieci

Na morskiej trasie z Turcji do Grecji w piątek wywróciły się trzy łodzie, którymi do Europy próbowali przedostać się migranci. Według straży...

zobacz więcej

Według szefa Europolu tylko 10 proc. przebywających do Europy migrantów robi to na własną rękę. Reszta skorzystała „z jakiejś formy usługi ułatwiającej” dostanie się na kontynent.

– W większości przypadków ta usługa została zapewniona przez grupy przestępcze, inkasujące znaczne zyski – sprecyzował. Skala jest gigantyczna: w zeszłym roku do Europy przybyło ponad milion migrantów.

Europol dysponuje informacjami o prawie 40 tysiącach osób podejrzanych o udział w procederze przemytu migrantów. Podejrzani pochodzą z ponad 100 krajów – jak podano – głównie z Bułgarii, Egiptu, Węgier, Iraku, Kosowa, Pakistanu, Polski, Rumunii, Serbii, Syrii, Tunezji i Turcji.

Wielu przemytników wykorzystuje do transportu ludzi przez morze nieprzystosowane do tego łodzie i statki, a nawet pontony. Wiele osób ginie w czasie próby pokonania wzburzonych wód. Tylko na Morzu Egejskim zginęło w zeszłym roku 900 osób.

źródło:

Zobacz więcej