RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Irańskie media dołożą 600 tys. dol. do nagrody za głowę Salmana Rushdiego

Wyrok na Rushdiego obowiązuje do 1989 roku (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)
Wyrok na Rushdiego obowiązuje do 1989 roku (fot. Thomas Lohnes/Getty Images)

Wydany ponad ćwierć wieku temu wyrok śmierci na brytyjskiego pisarza Salmana Rushdiego nadal obowiązuje – ogłosiły irańskie media, ogłaszając przeznaczenie 600 tys. dol. na nagrodę dla zabójcy autora. Tym samym wykonawca wydanego przez irańskiego duchownego Ajatollaha Chomeiniego wyroku może liczyć na nagrodę w wysokości w sumie prawie 4 mln dol.

Jedziesz z odkrytymi włosami? Zabiorą ci auto. Nowe prawo uderza w Iranki

Samochody prowadzone w Teheranie przez kobiety niezakrywające w sposób prawidłowy włosów będą konfiskowane – poinformował szef drogowej policji w...

zobacz więcej

W 1989 roku Chomeini wydał fatwę, która wzywała muzułmanów do zabicia Rushdiego. Pisarz rok wcześniej opublikował „Szatańskie wersety”, książkę uznaną przez irańskich duchownych za bluźnierczą i obrażającą Mahometa oraz Koran.

Rushdie znalazł się pod ochroną brytyjskiej policji i latami musiał się ukrywać. Groźby Irańczyków okazały się jak najbardziej realne – zabito japońskiego tłumacza „Szatańskich wersetów”, a włoski został ranny.

Irańscy duchowni, pomimo zbliżenia kraju z Zachodem, nie mają zamiaru wycofywać się z groźby. W poniedziałek tamtejsze zależne od państwa media ogłosiły, że zebrały 600 tys. dolarów dla osoby, która zabije Rushdiego. Kilka lat temu irańska organizacja religijna ogłosiła, że zabójca dostanie od niej 3,3 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej