RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest porozumienie UE-Wielka Brytania. „Dramat skończony”

– Wynegocjowałem porozumienie, które pozwala mi rekomendować, by Wielka Brytania pozostała w UE – powiedział premier David Cameron podczas konferencji prasowej w piątek wieczorem. Przywódcy 28 krajów w drugim dniu szczytu w Brukseli osiągnęli kompromis w sprawie warunków pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zgodnie z dokumentem Londyn będzie mógł ograniczać zasiłki przez siedem lat.

Trudne negocjacje ws. zasiłków na dzieci. „Sprawa w żadnym stopniu nie jest zamknięta”

zobacz więcej

„Jednomyślne poparcie dla unijnego porozumienia w sprawie Wielkiej Brytanii” – napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze. Z kolei prezydent Litwy Dalia Grybauskaite napisała: „dramat skończony”.

David Cameron podczas wieczornej konferencji prasowej powiedział, że porozumienie oznacza specjalny status jego kraju we Wspólnocie. Zaznaczył, że jest ono wiążące i nie podlega negocjacjom.

– Dziś wieczorem wrócę do Londynu i jutro o godz. 10. poinformuję o ustaleniach rząd. To porozumienie to realizacja zobowiązań, które podjąłem na początku procesu negocjacyjnego – oświadczył Cameron.


Wlk. Brytania poza niektórymi rozwiązaniami UE

Jak podkreślał relacjonując ustalenia z 27 przywódcami państw unijnych Wielka Brytania będzie na stałe wyłączona z procesu postępującej integracji UE, nigdy nie będzie częścią europejskiego „superpaństwa”, a imigranci z innych krajów UE będą objęci restrykcjami w dostępie do systemu opieki socjalnej.

Wielka Brytania będzie czerpać pełne korzyści ze wspólnego rynku, nigdy nie przystąpi do strefy euro, a jej interesy gospodarcze zostały zabezpieczone – stwierdził Cameron. – Wierzę, że to wystarczająco dla mnie, aby rekomendować pozostanie Zjednoczonego Królestwa w UE i czerpanie wszystkiego co najlepsze z obu światów – powiedział.

Cameron zastrzegł, że jednocześnie Wielka Brytania będzie poza tymi rozwiązaniami unijnymi, które nie są dla niej korzystne, jak np. otwarte granice czy programy pomocowe dla państw w kłopotach finansowych.

– Po raz pierwszy UE w wyraźny sposób uznała, że ma więcej niż jedną walutę zaznaczył brytyjski premier. Dodał, że odpowiedzialność za sektor finansowy w Wielkiej Brytanii pozostaje w rękach Banku Anglii.
teraz odtwarzane
Porozumienie między UE i Wielką Brytanią

„Umowa–żart”, „nieadekwatna oferta Tuska”. Brytyjska prasa o propozycji porozumienia między Londynem a Brukselą

Umowa „rozwodniona” albo dobitniej: „umowa-żart”. Taki ton przeważa w brytyjskich mediach komentujących opublikowaną we wtorek propozycję...

zobacz więcej

Co z zasiłkami?

Jedną z najważniejszych spraw dla Polski były uzgodnienia dotyczące możliwości ograniczania przez Wielką Brytanię dostępu do świadczeń pracowniczych dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw UE, a także ograniczania zasiłków na dzieci imigrantów, mieszkające w innym państwie.

Niższe zasiłki

Według źródeł tekst kompromisu przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość wypłacanych imigrantom z innych krajów unijnych zasiłków na dzieci, mieszkających w innych krajach.

Wprowadzono jednak okres przejściowy dla tych imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii (albo innym państwie UE, które skorzysta z możliwości indeksacji). Dla nich te zasiłki będą mogły być ograniczane dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Z kolei nowo przybili imigranci, którzy zostawią dzieci w ojczyźnie, od razu będą otrzymywać zasiłki indeksowane do warunków w kraju zamieszkania dziecka.


Hamulec bezpieczeństwa przez siedem lat

Zgodnie z kompromisem tzw. hamulec bezpieczeństwa, czyli ograniczenia w dostępie do nieskładkowych świadczeń pracowniczych w Wielkiej Brytanii dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw Unii, będzie mógł być utrzymywany przez siedem lat, bez możliwości przedłużenia. W czwartek brytyjski premier David Cameron proponował, by ten maksymalny okres utrzymywania ograniczeń wynosił aż 13 lat.

Hamulec bezpieczeństwa zakłada, że nowo przybyły imigrant z innego państwa UE będzie przez cztery lata stopniowo uzyskiwał dostęp do pewnych specyficznych świadczeń, jak ulgi podatkowe, dopłaty mieszkaniowe, dostęp do mieszkań socjalnych i pełnej opieki zdrowotnej. Nie dotknie to osób, które już są i pracują na Wyspach.

Groźba Brexitu

Wynegocjowane porozumienie ma pomóc zatrzymać Wielką Brytanię w UE. Mieszkańcy tego kraju wypowiedzą się w referendum, czy chcą dalszej obecności we Wspólnocie.

W całej UE wypłaca się blisko 100 tys. zasiłków na dzieci mieszkające w Polsce, których rodzice pracują w innym państwie unijnym. Najwięcej, ponad 40 tysięcy, wypłacają Niemcy, a Wielka Brytania - ponad 20 tysięcy.

źródło:
Zobacz więcej