Realizacja filmu „Wołyń” zagrożona? Smarzowski w internecie apeluje o pomoc

Realizacja filmu „Wołyń” zagrożona (fot. youtube.com)

W internecie pojawił się apel Wojciecha Smarzowskiego. Reżyser filmu „Wołyń” prosi o pomoc finansową – dokładnie 2,5 mln zł, które umożliwią mu dokończenie obrazu.

Smarzowski o „Wołyniu”: ten film nie będzie łatwy w odbiorze

Ten film nie będzie łatwy w odbiorze – mówił o powstającym „Wołyniu” Wojciech Smarzowski. Film ten jest jednak potrzebny „zwłaszcza teraz, kiedy...

zobacz więcej

Apel Smarzowskiego pojawił się w środę w serwisie Youtube. „Gazeta Wyborcza” podała, że Smarzowski i producent filmu nie chcieli jeszcze upubliczniać nagrania. Film na YT miał się pojawić bez ich wiedzy. Powodem ma być to, że nie jest jeszcze gotowa fundacja, która pomoże zebrać pieniądze na „Wołyń”.

Nie zmienia to faktu, że produkcja filmu „Wołyń” jest zagrożona. Reżyser poinformował, że brakuje pieniędzy na nakręcenie kilku kluczowych scen.

– Mamy zmontowany prawie cały, duży, epicki film o ludobójstwie na Kresach. Mam nadzieję, że to będzie ważne kino. Jesteśmy po pierwszych projekcjach, pozytywnie o tym, co widzieli, wypowiadają się ludzie emocjonalnie związani z Kresami, a także historycy. I to jest dobra wiadomość – powiedział Smarzowski.

Duchowni: Wołyń nie powinien dzielić

zobacz więcej

– Gorsza jest taka, że do zakończenia filmu brakuje nam jeszcze kilku dużych, zbiorowych, symbolicznych i ważnych dla wymowy scen. Z powodów finansowych nie udało nam się ich zrealizować w poprzednim roku. Mamy zamiar zrobić to teraz, najpóźniej w maju, żeby zdążyć na jesienną premierę – wyjaśnił reżyser „Wołynia”.

Smarzowski wyjaśnił, że powodem problemów finansowych jest to, że „temat tego filmu parzy”. – Spółki, banki, firmy, które zazwyczaj wspierają budżety polskich filmów, na hasła: „ludobójstwo”, „rzeź”, „banderowcy”, „Ukraina” od razu się wycofują. Temat tego filmu parzy i dlatego pieniędzy szukamy wszędzie. Każda złotówka jest cenna, a ja proszę o wsparcie – podsumował Smarzowski.

źródło:
Zobacz więcej