– Jeżeli ocena Komisji Weneckiej będzie taka, że te rozwiązania, które zostały przyjęte w Polsce (w sprawie TK – red.) są zgodne z prawem, to my też to weźmiemy pod uwagę – powiedziała w programie „Gość poranka” w TVP Info Katarzyna Lubnauer, pytana o planowaną przez Nowoczesną demonstrację przed Trybunałem. – Komisja Wenecka wydaje tylko opinie, ale uważamy, że ta opinia, mimo że nie jest wiążąca dla żadnej ze stron, powinna być bardzo poważnie potraktowana – dodała posłanka.
– Przez półtora miesiąca od wyborów parlament nie rozwiązał żadnego problemu obywateli. Trwa natomiast walka o Trybunał Konstytucyjny – mówił w...
zobacz więcej
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapowiedział w poniedziałek, że jeśli Trybunał Konstytucyjny oraz Komisja Wenecka uznają, że zmiany w przepisach o TK są niezgodne z prawem, a rząd nie uszanuje opinii tych instytucji, to 12 marca odbędzie się demonstracja w obronie Trybunału.
Zaapelował, by w demonstracji udział wzięły również inne ugrupowania opozycyjne oraz zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji. – Tylko w ten sposób będziemy w stanie wymusić na polskim rządzie dostosowanie się do konstytucji – stwierdził.
W poniedziałek dwudniową wizytę w Warszawie rozpocznie delegacja Komisji Weneckiej. Głównym tematem rozmów mają być zmiany w ustawie o Trybunale...
zobacz więcej
Możliwy kompromis?
Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreślała w TVP Info znaczenie opinii Komisji Weneckiej. Zwróciła uwagę, że „nawet ze strony amerykańskich partnerów, tak ważnych dla rządzących, są głosy, ze Polska powinna bardzo poważnie potraktować (tę) opinię”.
Zapytana, czy w przypadku, gdyby Komisja wskazała na konieczność kompromisu politycznego w sprawie TK, Nowoczesna byłaby do tego zdolna i zrezygnowałaby z demonstracji, zapewniła, że taka opinia zostanie uwzględniona.
– Jeżeli ocena Komisji Weneckiej będzie taka, że te rozwiązania, które zostały przyjęte w Polsce, są zgodne z prawem, z normami demokratycznymi, to my to weźmiemy pod uwagę. Komisja Wenecka wydaje tylko opinie, ale uważamy, że ta opinia, mimo że nie jest wiążąca dla żadnej ze stron, powinna być bardzo poważnie potraktowana – powiedziała.
Jeśli szef MSWiA Mariusz Błaszczak nie poda się do dymisji, to na najbliższym posiedzeniu Sejmu, Platforma Obywatelska złoży wniosek o jego...
zobacz więcej
Przed decyzją ws. Błaszczaka
Katarzyna Labnauer powiedziała, że Nowoczesna nie podjęła jeszcze decyzji, czy poprzeć zapowiadany przez PO wniosek o odwołanie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka. Politycy Platformy zamierzają go złożyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jeżeli minister sam nie poda się do dymisji w związku z chaosem w policji.
– Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję dotyczącą naszego głosowania w tej kwestii, powinniśmy porozmawiać z ministrem, dlatego zaprosiliśmy go na zamknięte posiedzenie klubu. List wystosowaliśmy przedwczoraj, jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi – powiedziała posłanka Nowoczesnej.
teraz odtwarzane
– Wśród przejętych materiałów są rękopisy, maszynopisy i fotografie. Zabezpieczona przez prokuratora IPN dokumentacja, w sumie sześć obszernych...
zobacz więcej
„Wałęsa pewnym symbolem”
Posłanka Nowoczesnej odniosła się również do przejęcia przez IPN dokumentów z domu Czesława Kiszczaka. Mogą się wśród nich znajdować informacje dotyczące TW „Bolka”, czyli – jak twierdzą niektórzy – Lecha Wałęsy. – Dobrze, że te dokumenty znalazły się w IPN – powiedziała.
Jednocześnie podkreśliła, że „nie da się iść do przodu, cały czas patrząc do tyłu”, tymczasem „PiS szczególnie wzoruje się na takim modelu”.
– Lecha Wałęsa jest pewnym symbolem. Symbolem naszej przemiany, walki o demokrację i wolność. My widzieliśmy, że on miał jakieś w latach 70. podpisane dokumenty, jakieś kontakty z SB, ale w żaden sposób one nie wpływają na ocenę tego, co się działo później, w latach 80. – powiedziała.