RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje Andrzej Żuławski. Reżyser i scenarzysta chorował na raka

75-letni reżyser, scenarzysta i pisarz Andrzej Żuławski zmarł w nocy po przegranej walce z chorobą nowotworową. We wtorek Xawery Żuławski, syn reżysera i aktorki Małgorzaty Braunek, informował późnym wieczorem na swoim profilu na Facebooku, że jego ojciec w ciężkim stanie trafił do szpitala.

Jeszcze w sierpniu 2015 r. Andrzej Żuławski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Kosmos” na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno.

Film jest koprodukcją francusko-portugalską. Ekranizacja powieści Witolda Gombrowicza była pierwszym filmem reżysera po blisko 15 latach przerwy. „Jest mi bardzo ciężko pisać te słowa, ale to ważne szczególnie teraz, kiedy jego ostatni film zaczyna »żyć« własnym życiem... Pomyślcie o nim . Kosmos” – pisał we wtorek późnym wieczorem na swoim Facebooku syn reżysera, Xawery. Andrzej Żuławski zmarł w nocy.

Przyjaciele ! musze to napisac ; Andrzej Zulawski znajduje sie w ostatniej fazie choroby nowotworowej , jest w szpitalu...

Posted by Xawery Zulawski on 16 luty 2016

„Popioły” i „Szamanka”

Żuławski urodził się we Lwowie w 1940 r. Po wojnie w wieku pięciu lat wyjechał wraz z rodziną do Francji, gdzie ukończył szkołę i studiował na IDHEC i na Sorbonie (wydział filozoficzny).

Był redaktorem magazynu „Film”, asystentem Andrzeja Wajdy przy kręceniu filmów „Samson”, „Miłość dwudziestolatków” czy „Popioły”. Jako aktor zazwyczaj odtwarzał role drugoplanowe, ale grywał czasami też główne postacie (m.in. w „Tristesse et beauté” u boku Charlotte Rampling i Myriem Roussel).

W 2002 r. zagrał w filmie „Les Liaisons dangereuses”, uwspółcześnionej adaptacji powieści Choderlos de Laclos „Niebezpieczne związki” jako Antoine Gercourt.

W 1971 r. zadebiutował „Trzecią częścią nocy” opartą na motywach prozy swojego ojca. Kiedy cenzura nie dopuściła do rozpowszechniania jego drugiego filmu zatytułowanego „Diabeł”, reżyser wyemigrował do Francji. Za granicą zrealizował skandalizujące „Opętanie” z Samem Neillem i Isabelle Adjani. Innymi słynnymi obrazami w jego dorobku są m.in. „Na srebrnym globie”, „Szamanka” czy „Wierność”.

Proces z Weroniką Rosati

Prywatnie Żuławski był związany z aktorką Małgorzatą Braunek (syn Xawery), malarką Hanną Wolską (syn Ignacy), aktorką Sophie Marceau (syn Vincent) oraz Weroniką Rosati. Z tą ostatnią procesował się o naruszenie dóbr osobistych. Okres od listopada 2007 r. do listopada 2008 r. opisał w dzienniku pt. „Nocnik”. Książka została wycofana ze sprzedaży po wyroku sądu, na wniosek Weroniki Rosati, poczuwającej się do pierwowzoru głównej bohaterki.

19 lutego 2014 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w tej sprawie nakazując Andrzejowi Żuławskiemu i wydawcy książki zapłatę Weronice Rosati kwoty 100 tys. złotych z tytułu naruszenia dóbr osobistych, jednakże nie wycofał książki ze sprzedaży, ani nie nakazał usunięcia spornych fragmentów, co również zostało wskazane w żądaniach powódki.

źródło:
Zobacz więcej