RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef IPN: w asyście policji zabezpieczyliśmy w domu Kiszczaka dokumenty dot. „Bolka”

Szef Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński ogłosił, że we wtorek do IPN zgłosiła się Maria Kiszczak, wdowa po gen. Czesławie Kiszczaku. Twierdziła, że jest w posiadaniu dokumentów dotyczących tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”. Dokumenty chciała odsprzedać IPN-owi. Prokuratorzy zabezpieczyli już akta. Wałęsa do sprawy odniósł się na jednym z portali społecznościowych.

„Wobec mnie był despotą, ale wszystko robił z miłości do Polski”. Żona gen. Kiszczaka przerywa milczenie

zobacz więcej

Według Kamińskiego kobieta zaproponowała sprzedaż dokumentów, które były w posiadaniu jej męża. Na dowód pokazała zapisaną dwustronnie kartkę, będącą raportem ze spotkania z „Bolkiem”. „Przedstawiła zapisaną obustronnie odręcznie kartkę papieru zatytułowaną »Informacja opracowania ze słów T.W. <> z odbytego spotkania w dniu 16 XI 74 r.« datowaną: Gdańsk, dn. 16.11.74, opatrzoną w lewym górnym rogu nagłówkiem »źrodł. T.W. <>, przyj. rez. <>, wpłyn. 16 XI 74 r., odeb. kpt. Z. Ratkiewicz«” – głosi komunikat IPN.

Dokumenty już zabezpieczone

O sprawie został poinformowany naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. We wtorek po południu prokurator IPN wraz z policjantami zabezpieczył w domu Marii Kiszczak „dokumenty podlegające przekazaniu IPN”. Przeszukanie rozpoczęło się późnym popołudniem we wtorek, około godz. 22 reporterka TVP Info relacjonowała, że z domu wyniesiono kilka kartonów z dokumentami.

Zgodnie z ustawą każdy, kto bez tytułu prawnego posiada dokumenty zawierające informacje z zakresu działania IPN, jest obowiązany wydać je bezzwłocznie prezesowi Instytutu.

– W ubiegłym roku pion śledczy podjął działania mające na celu sprawdzenie, czy w posiadaniu Czesława Kiszczaka znajdują się dokumenty podlegające przekazaniu do IPN. Wówczas te działania zostały przerwane przez śmierć gen. Kiszczaka – dodał Kamiński.

„Mali ludzie”

Wieczorem Lech Wałęsa odniósł się do odkrycia w mieszkaniu Kiszczaka. „Ale walczą, nawet trupem Kiszczaka. Mali ludzie. Zwycięzcy się nie sądzi. Nie jesteście w stanie kłamstwami, pomówieniami, podróbkami zmienić prawdziwych faktów” – napisał były prezydent w serwisie Wykop.pl.

Jakie dokumenty?

- Spodziewam się, że mogą to być bardzo ważne dokumenty dotyczące nie tylko TW „Bolka” ale również innych bardzo ważnych osobowych źródeł informacji komunistycznych służb specjalnych – komentował wydarzenie na gorąco na antenie TVP Info prof. Antoni Dudek, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Podkreślił jednak, że nie wie „jakiego typu mogą to być dokumenty”.


Więcej informacji w raporcie „Teczki z szafy gen. Kiszczaka”
Wpis Lecha Wałęsy na portalu Wykop (fot. wykop.pl)
Wpis Lecha Wałęsy na portalu Wykop (fot. wykop.pl)
teraz odtwarzane
Prof Antoni Dudek: To mogą być bardzo ważne dokumenty komunistycznych służb

IPN: nie będzie debaty w sprawie „Bolka”. Wałęsa sam ją zaproponował, potem się wycofał

„Prezydent Lech Wałęsa oświadczył, że odrzuca zaproponowaną przez IPN formułę debaty. W tej sytuacji spotkanie się nie odbędzie” - poinformował...

zobacz więcej

Według wydanej w 2008 roku przez IPN książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii” pod pseudonimem „Bolek” krył się Lech Wałęsa. Przyszły prezydent miał rozpocząć współpracę z SB w 1970 roku i zakończyć ją sześć lat później.

Wojskowy i polityk

Czesław Kiszczak był jednym z najbliższych współpracowników Wojciecha Jaruzelskiego. Przez dziewięć lat kierował resortem spraw wewnętrznych, odpowiadając m.in. za organizację stanu wojennego. W 2012 roku został skazany na dwa lata więzienia za udział w organizacji przestępczej o charakterze zbrojnym. Wykonanie wyroku zostało zawieszone na pięć lat. W listopadzie zeszłego roku gen. Kiszczak zmarł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej