RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Duda: naszym obowiązkiem jest stworzenia ram działania państwa polskiego

– Polityka historyczna powinna być realizowana przez polskie państwo jako element budowy naszej pozycji w przestrzeni międzynarodowej; konieczne jest prowadzenie „ofensywnej” polityki historycznej, polityki „z prawdziwego zdarzenia” – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, którego tematem jest „Polityka historyczna: konteksty, pomysły, realizacje”. – Naszym wielkim obowiązkiem jest stworzenie ram działania państwa polskiego – w sensie instytucjonalnym i edukacyjnym – tak, aby realizowana była polityka historyczna z prawdziwego zdarzenia – powiedział.

– Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania Narodowej Rady Rozwoju, które jest kontynuacją tego spotkania, które realizowaliśmy w Belwederze już w listopadzie ubiegłego roku. Mówiliśmy wtedy o temacie niezwykle ważnym dla Rzeczypospolitej, temacie niezwykle ważnym także dla mojej prezydentury, która w tym zakresie chciałbym, aby była w sposób możliwie najlepszy kontynuacja tego dzieła, które przed laty podjął pan prezydent profesor Lech Kaczyński, debaty dotyczącej tematyki polityki historycznej – powiedział prezydent, rozpoczynając posiedzenie Rady.

Zdaniem Dudy, polityka historyczna „powinna być realizowana przez polskie państwo jako element budowy pozycji tego państwa w przestrzeni międzynarodowej, ale przede wszystkim jako element wychowania kolejnych pokoleń Polaków”.

Aktywna polityka historyczna

Prezydent przypomniał postać Józefa Piłsudski. – Kiedyś, przed wielu, wielu laty, w zasadzie przed dziesiątkami lat wielki przywódca Polski marszałek Józef Piłsudski powiedział, że naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. To ważne i bardzo mocne słowa – podkreślił.

– Te słowa, które patrząc na otaczający nas świat niosą w sobie wiele prawdy, bo przecież nie ma wątpliwości, że wszyscy to obserwujemy i wiemy, że w tej przestrzeni międzynarodowej i ogólnoświatowej wszystkie rozsądne państwa, które rozumieją swoje potrzeby, a przede wszystkim, które rozumieją i mają poczucie swojej państwowej godności prowadzą aktywna politykę historyczną – dodał prezydent.

Jego zdaniem trzeba realizować „ofensywną” politykę historyczną, chociaż – jak przyznał – wymaga ona wielu „trudów i nakładów”. – Ale jeżeli (polityka historyczna) realizowana jest konsekwentnie, to osiąga zamierzony i założony cel. Dokładnie w taki sam sposób powinniśmy działać – zaznaczył prezydent.

– Mamy prawo nie tylko do dumy, ale i szacunku. Wierzę, że ta debata będzie służyła budowaniu tej właściwej pozycji Polski w przestrzeni europejskiej i światowej – zaznaczył.


„Polacy muszą pamiętać o swojej historii”

Kolejne posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju

Narodowa Rada Rozwoju jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie. Przygotowuje opinie, ekspertyzy, a także założenia merytoryczne do prezydenckich projektów ustaw.

Ustanowienie Rady Andrzej Duda zapowiedział w trakcie kampanii prezydenckiej, jako nawiązanie do gremium powołanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pierwsze posiedzenie Rady pod auspicjami prezydenta Dudy dotyczyło bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.


Prezydent: pacjent musi być najważniejszy. Pierwsze obrady Narodowej Rady Rozwoju o ochronie zdrowia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej