Neumann: plan Morawieckiego to plan księgowego; realny wpływ na gospodarkę ma Kaczyński

– Mieliśmy przykłady, że można w czasie jednej nocy zmienić prawo w Polsce, a to dla biznesu, dla inwestycji ma kapitalne znaczenie – mówił w programie „Gość poranka” w TVP Info Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO. Plan wzmocnienia polskiej gospodarki autorstwa wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego nazwał „planem księgowego”. Podkreślił, że jedyną osobą, która ma realny wpływ na to, co dzieje się w Polsce, jest Jarosław Kaczyński, a nie ministrowie rządu Beaty Szydło.

Pięć filarów wicepremiera Morawieckiego. Plan rozwoju gospodarczego gotowy

Reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna oraz rozwój społeczny i terytorialny – to filary rozwoju...

zobacz więcej

Morawiecki przygotował plan rozwoju gospodarczego Polski. Jego filary to m.in. reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm i ekspansja zagraniczna. Planem we wtorek ma się zająć Rada Ministrów.

– Nikt nie będzie inwestował poważnych pieniędzy w kraju, w którym nie może czuć się pewnie i przewidywalnie – tłumaczył Neumann. Jego zdaniem program Morawieckiego „brzmi dobrze”, ale należy poczekać, jak będzie z jego finansowaniem, ponieważ PiS przyzwyczaił nas, że „jego deklaracje różnią się od rzeczywistości”.

Rząd wycofa się ze spornych punktów podatku od marketów? Morawiecki: zależy nam, aby wysłuchać wszystkich stron

– Przede wszystkim zależy nam na tym, aby w tej trudnej sprawie, jaką jest wypracowanie optymalnego podatku, wysłuchać wszystkich stron i zbudować...

zobacz więcej

„Nie dorzynaliśmy przedsiębiorców”

Neumann wyliczał, że osiem lat rządów PO to był dobry okres dla polskiej gospodarki, bo „nie gnębiono przedsiębiorców”. – Może ich nie rozpieszczaliśmy, ale nie dorzynaliśmy – powiedział i podał przykłady nowych podatków wprowadzanych przez PiS, czyli bankowego i od handlu.

Neumann zastanawiał się, co może zdziałać wicepremier. – Moim zdaniem nikt w rządzie Beaty Szydło nie ma realnych wpływów na to, co dzieje się w Polsce. Jedyny człowiek, który ma realne wpływy, nazywa się Jarosław Kaczyński i on decyduje o wszystkim – powiedział polityk PO.

Z zapisków księgowego

Neumann uważa, że plan Morawieckiego to „zapiski księgowego”. – Więcej się spodziewałem po ministrze Morawieckim. On zapisał księgowo to, co leży na jakichś kontach lub przypłynie z funduszy europejskich. I mówi, że to będzie impuls rozwojowy – tłumaczył.

Dodał jednocześnie, że plan opiera się na solidnych podstawach gospodarki, zbudowanych w ciągu poprzednich ośmiu lat.


Obejrzyj cały program: „Gość poranka”

źródło:
Zobacz więcej