RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Platini 8 godzin przed Komisją FIFA. „Zostałem wysłuchany przez ludzi z piłkarskiej rodziny”

Michel Platini zeznawał aż osiem godzin (fot. PAP/EPA/WALTER BIERI)
Michel Platini zeznawał aż osiem godzin (fot. PAP/EPA/WALTER BIERI)

Najnowsze

Popularne

Aż osiem godzin trwało przesłuchanie zawieszonego na osiem lat szefa Europejskiej Unii Piłkarskiej Michela Platiniego przed Komisją Odwoławczą Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA. – Jestem zadowolony z przebiegu spotkania – powiedział Francuz.

Komisja Etyki FIFA zawiesiła Blattera i Platiniego na osiem lat. „Czuję się zdradzony”

Prezydent FIFA Sepp Blatter i szef UEFA Michel Platini zostali zawieszani na osiem lat – orzekła Komisja Etyki FIFA. Nałożono na nich również kary...

zobacz więcej

Platini oraz prezydent FIFA Joseph Blatter zostali wyłączeni z wszelkiej działalności futbolowej w związku z podejrzanym przelewem dwóch milionów franków szwajcarskich z FIFA na konto Francuza. Obaj działacze utrzymują, że to wynagrodzenie za pracę, którą Platini wykonał dla światowej federacji kilkanaście lat temu, a umowa była ustna. Komisja Etyki uznała te tłumaczenia za „mało przekonujące” i zawiesiła ich na osiem lat.

Decyzja podjęta

Platini nie pojawił się wówczas na przesłuchaniu w swojej sprawie, ponieważ był przekonany, że decyzja i tak została już podjęta.

– Tym razem zostałem naprawdę wysłuchany przez ludzi, którzy są częścią piłkarskiej rodziny i wiedzą, jakie są jej problemy – podkreślił szef UEFA, który w związku z karą wycofał się z zaplanowanych na 28 lutego wyborów na prezydenta FIFA. Przesłuchanie zakończyło się ok. godz. 21.

Blatter i Platini zawieszeni na trzy miesiące. FIFA karze podejrzanych o korupcję

Komitet etyki światowej federacji piłkarskiej podjął decyzję w sprawie podejrzanych o korupcję członków najwyższych władz organizacji. Prezydent...

zobacz więcej

Decyzja Komisji Odwoławczej może zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu. Jeśli i ten wyrok nie będzie korzystny dla Platiniego, Francuz może odwołać się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

Wysoka grzywna

Powodem dyskwalifikacji działacza były też inne wykroczenia, takie jak przyjmowanie wartościowych prezentów czy zachowanie niezgodne z kodeksem FIFA. Nałożono na niego grzywnę w wysokości 81 tysięcy dolarów.

We wtorek na przesłuchaniu ma się stawić Blatter. Komisja Etyki zapowiedziała, że jeśli znajdzie dowody na korupcję, będzie domagać się dożywotniego zawieszenia.

– Nie obchodzi mnie, czy będę mógł kontynuować polityczną karierę w futbolu. Mam 60 lat, dokonałem już sporo. Chcę walczyć z niesprawiedliwością – zaznaczył Platini.

Co ze Szwajcarem?

Przeciwko Blatterowi toczy się też postępowanie szwajcarskiej prokuratury. Platini jest w nim „kimś pomiędzy świadkiem a podejrzanym”.

UEFA nie wyznaczyła na razie tymczasowego prezydenta. Zapowiedziała, że wstrzyma się z tym do czasu zakończenia postępowania apelacyjnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej