Były premier Izraela Ehud Olmert: idę do więzienia z wielkim żalem

Były premier Izraela Ehud Olmert zgłosił się do więzienia (fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Były premier Izraela Ehud Olmert w poniedziałek stawił się w więzieniu w Ramla w centrum kraju, by odbyć karę 19 miesięcy pozbawienia wolności za korupcję i utrudnianie śledztwa. W nagraniu wideo po raz kolejny zapewnił, że jest niewinny.

Olmert winny korupcji, teraz czeka go kara

Izraelski sąd uznał byłego premiera Ehuda Olmerta za winnego przyjmowania łapówek przy realizacji projektów budowlanych, gdy był on burmistrzem...

zobacz więcej

70-letni Olmert jest pierwszym premierem państwa żydowskiego, który trafił do zakładu karnego. Telewizje pokazały zdjęcia polityka wchodzącego do więzienia Massijahu w Ramla. W tym zakładzie kary odsiadywali też inni izraelscy politycy. Wciąż jest tam były prezydent Mosze Kacaw, skazany za gwałty i inne przestępstwa seksualne.

„Idę do więzienia z wielkim żalem”

W latach 2006-2009, gdy był premierem, Olmert zyskał międzynarodowe uznanie za pracę na rzecz porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Później afery łapówkarskie zmusiły go do złożenia dymisji.

– Jako premierowi powierzono mi największy obowiązek – zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Izraela. Dzisiaj trafiam za kratki – oświadczył polityk w nagraniu wideo, opublikowanym przez lokalne media.

– Jeszcze raz chcę powiedzieć to, co mówiłem w sądzie i poza nim, że całkowicie zaprzeczam wysuniętym przeciwko mnie oskarżeniom o korupcję – dodał Olmert. Przyznał, że „tak jak wszyscy przedstawiciele władz” popełniał błędy i zapłaci za to „wysoką, być może zbyt wysoką, cenę”. Podkreślił też, że idzie do więzienia „z wielkim żalem”.

Żona izraelskiego premiera uznana winną mobbigu. Poniżała ludzi, którzy pracowali u niej w domu

Sara Netanjahu, żona premier Izraela Benjamina Netanjahu, została uznana przez sąd pracy winną znieważania pracowników, którzy zajmowali się jej...

zobacz więcej

Specjalne środki ostrożności

Olmert trafi do małego skrzydła w zakładzie karnym Massijahu, gdzie ze względów bezpieczeństwa będzie odizolowany od reszty więźniów. Będzie nosił więzienny strój, dzielił celę z dwoma współwięźniami i spędzi pierwszy dzień pobytu uczestnicząc w spotkaniach z pracownikiem socjalnym i kryminologiem. Ich celem jest ustalenie, czy Olmert nie ma tendencji samobójczych.

Seria zarzutów

W marcu 2014 roku Olmert został skazany na 6 lat więzienia za przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych w latach 1993-2003, gdy był burmistrzem Jerozolimy. Pod koniec grudnia Sąd Najwyższy Izraela zmniejszył politykowi karę do 18 miesięcy pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu usłyszał on karę dodatkowego miesiąca pozbawienia wolności za wywieranie presji na długoletnią dyrektor swego biura, Szulę Zaken, by nie zeznawała przeciwko niemu w kilku sprawach.

W innej sprawie korupcyjnej Olmert został skazany w maju 2015 roku na osiem miesięcy więzienia za przyjmowanie łapówek od biznesmena z USA Morrisa Talansky'ego. Według oskarżenia Olmert przyjął w sumie ponad 600 tys. dolarów od Talansky'ego, z czego co najmniej 150 tys. USD nielegalnie wykorzystał. Talansky – ortodoksyjny żyd z Long Island – zeznał, że pieniądze były wydawane na drogie cygara, podróże pierwszą klasą i luksusowe hotele. Jak podkreślał, nie otrzymał niczego w zamian. Ta sprawa wciąż toczy się i nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczny wyrok.

Złamana błyskotliwa kariera

Olmert, który z zawodu jest prawnikiem, rozpoczął karierę polityczną w latach 70. jako deputowany, który walczył z przestępczością zorganizowaną.

Jako szef rządu Olmert prowadził wojnę z bojownikami Hezbollahu w Libanie w 2006 roku i z Hamasem w Strefie Gazy w 2008 roku. Twierdził, że osiągnął znaczne postępy w rozmowach z Palestyńczykami, którym miał zaproponować wycofanie się Izraelczyków ze sporej części Zachodniego Brzegu Jordanu. Żadnego porozumienia jednak nie osiągnięto.

źródło:

Zobacz więcej