BBC opowiada o „intensywnej przyjaźni” papieża Jana Pawła II z filozofką

Jan Paweł II (fot. Franco Origlia / Stringer / Getty Images)

Setki listów i fotografii są świadectwem wieloletniej przyjaźni papieża Jana Pawła II z filozofką Anną Teresą Tymieniecką. Stały się one podstawą scenariusza filmu dokumentalnego pt. „Sekretne listy Jana Pawła II”, który pokaże w poniedziałek wieczorem BBC. Biblioteka Narodowa twierdzi, że przedstawione w filmie tezy „nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej”.

„Jan Paweł II był bardzo skromny. Myślę, że nie wiedział nawet, jakim samochodem jeździ”

– Luksusy nie stanowiły dla niego żadnych wartości. Myślę, że nie wiedział nawet, jakim samochodem jeździ. Był bardzo skromny, pokorny i ubogi....

zobacz więcej

Relacja papieża z filozofką miała być bardzo bliska, ale – jak podkreśla BBC – nie ma żadnego dowodu na to, że Jan Paweł II kiedykolwiek złamał celibat.

Tymieniecka pochodziła z arystokratycznej, polsko-francuskiej rodziny. W Krakowie studiowała filozofię pod kierunkiem Romana Ingardena. Potem kontynuowała studia u Jacka Bocheńskiego we Fryburgu. Studiowała także na paryskiej Sorbonie i w Brugii. Doktoryzowała się z fenomenologii. W 1956 r. poślubiła amerykańskiego ekonomistę, prof. Hendrik Samuel Houthakker. Mieszkała w USA.

Dyskusje o filozofii

Przyjaźń papieża i filozofki rozpoczęła się w 1973 r. Tymieniecka skontaktowała się z kardynałem Karolem Wojtyłą, by porozmawiać o jego książce na temat filozofii. Pomagała mu później w pracy nad książką „Osoba i czyn”.

Jak podaje BBC, na początku listy, które wymieniali kardynał Wojtyła i Tymieniecka, były formalne, ale potem zmieniły ton. Spotykali się wiele razy i spędzali ze sobą dużo czasu. Często towarzyszył im sekretarz papieża. Wyjeżdżali też razem na wycieczki – w góry, na narty, na wyjazdy grupowe, które organizował kardynał. W filmie pokazane będą robione podczas ich wspólnych wypraw zdjęcia. Gdy Karol Wojtyła został w 1978 r. papieżem, ich przyjaźń trwała nadal. Tymieniecka odwiedzała papieża w Watykanie.

Gdy w 1976 r. kardynał Wojtyła był w USA na konferencji, filozofka zaprosiła go do swojego domu, gdzie mieszkała razem z mężem, profesorem Harvardu Hendrikiem Houthakkerem.

Carl Bernstein, dziennikarz, który napisał biografię Jana Pawła II, przeprowadził wywiad z prof. Tymienecką. Zaprzeczyła ona w nim romantycznemu charakterowi związku z papieżem.

„Beskidzkie rekolekcje”: historia przyjaźni z papieżem

Droga Dusiu, Drogi Bracie – tak zaczynają się listy, opublikowane w książce Wandy Półtawskiej pt. „Beskidzkie rekolekcje”. Brat...

zobacz więcej

Tajemnicze listy

Anna Teresa Tymieniecka sprzedała w 2008 r. Bibliotece Narodowej w Polsce listy, które pisał do niej Jan Paweł II. Nie zostały one nigdy upublicznione. Tymaniecka zmarła w 2014 r. Dziennikarze BBC pracujący nad filmem nie dotarli do listów, które pisał Karol Wojtyła do filozofki.

Marsha Malinowski, która zajmuje się sprzedażą unikatowych manuskryptów i która pośredniczyła w sprzedaży archiwum Tymienieckiej uważa, że we wczesnej fazie korespondencji filozofka była zakochana w kardynale. – Myślę, że to znalazło odbicie w listach – powiedziała BBC.

„Powszechnie znana znajomość”

Biblioteka Narodowa krytycznie odniosła się do informacji BBC.

„Tezy formułowane przez media nie znajdują żadnego potwierdzenia w treści listów Jana Pawła II do Anny Teresy Tymienieckiej znajdujących się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Opisywana znajomość jest powszechnie znana i przedstawiona w wielu publikacjach” – głosi opublikowany jeszcze przed emisją filmu komunikat.

„Jana Pawła II otaczał krąg przyjaciół duchownych i świeckich, z którymi pozostawał w bliskim kontakcie. W kręgu tym znajdowała się także Anna Teresa Tymieniecka, relacja z nią nie była ani poufna, ani wyjątkowa” – pisze dyrekcja BN.

Kardynał Wojtyła utrzymywał wiele przyjacielskich kontaktów. Wśród jego bliskich znajomych była m.in. psychiatra dr Wanda Półtawska. O przyjaźni Wandy Półtawskiej z Karolem Wojtyłą (Janem Pawłem II) opowiada książka „Beskidzkie rekolekcje”, w której jest zebrana korespondencja z prawie 50 lat.

Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 r. Jego pontyfikat trwał 27 lat. W 2014 r. został uznany świętym.

Brytyjski „The Guardian” probował uzyskać komentarz Watykanu na temat filmu. Anonimowy przedstawiciel Stolicy Apostolskiej miał odpowiedzieć, że wszystko wiadomo o przyjaźniach Jana Pawła II, nikt więc nie spodziewa się po filmie BBC żadnych rewelacji.

źródło:
Zobacz więcej