RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef MON: przekaz Cichociemnych, którzy się nie poddali, trwa w Polakach

Mija 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych na okupowane terytorium polskie. – Przekaz Cichociemnych, którzy nigdy się nie poddali, trwa w narodzie polskim – powiedział w sobotę w Dębowcu na Śląsku Cieszyńskim szef MON Antoni Macierewicz podczas obchodów rocznicy.

W hołdzie Cichociemnym. 75. rocznica pierwszego zrzutu – operacji „Adolphus”

zobacz więcej

– Przekaz (...) polskiego żołnierskiego ducha, który nigdy się nie poddaje, (...) trwa w (...) narodzie polskim i trwać będzie, bo jesteśmy to winni naszym przodkom i przede wszystkim narodowi. Jego obrona jest naszym głównym zadaniem. Jego pomyślność jest naszym obowiązkiem, a przyszłość naszą nadzieją – mówił Antoni Macierewicz.

Minister wspominał Cichociemnych, którzy byli zrzuceni na okupowane przez Niemców polskie ziemie, ale i tych, którzy nie zaprzestali walki po wojnie i „skutecznie zmierzyli się z okupacją sowiecką, która o tyle była trudniejsza, że często w tył głowy strzelał żołnierz ubrany w mundur przypominający polski”.

Jak podkreślił współcześni żołnierze polskich sił specjalnych, „którzy przyjęli zaszczytne miano Cichociemnych”, mają obowiązek przekazywania wartości patriotycznych. „Przyjęliście na siebie imię z imion w Polsce najwspanialsze; imię bohaterów, tych którzy nigdy się nie poddali nie tylko w boju, ale i nie zrezygnowali z przekazywania tradycji niepodległościowej” – mówił.

„Odbudować wewnętrzną siłę narodu, by nigdy więcej Polska nie zależała od sił zewnętrznych”

Przeszłość i historia zobowiązują nas do odbudowania siły narodu, wojska i gospodarki – mówił podczas uroczystości upamiętniających 185. rocznicę...

zobacz więcej

Antoni Macierewicz wspominając pierwszych Cichociemnych, którzy wylądowali w Dębowcu 75 lat temu, podkreślał bohaterstwo poległych w późniejszych walkach o niepodległość. – Także tych, którzy polegli pod Smoleńskiem. Oni też nieśli w sobie przekaz niepodległości Rzeczypospolitej i ich pamięć jest kontynuacją pamięci tych, którzy w noc niemieckiej okupacji zdecydowali się (...) orężem walczyć (...) – powiedział.

Szef MON wspomniał też o płk. Ryszardzie Kuklińskim. – Jest dobrym symbolem żołnierza polskiego, który się nigdy nie poddał i w najgorszych warunkach umiał wykorzystać wiedzę i odwagę do przeciwstawienia się sowieckiemu zaborcy i ratowania ojczyzny w najgorszych sytuacjach – dodał.

Prezydent: zasłużyli na miano elity

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości napisał, że Cichociemni zasłużyli na miano elity. – Żołnierze i emisariusze cywilni (...) wracali do kraju, aby służyć swoim doświadczeniem tam, gdzie było ono najbardziej potrzebne. (...) Zasłynęli żołnierskim kunsztem i zaangażowaniem w licznych akcjach bojowych i wywiadowczych, a także jako instruktorzy wojskowi – napisał.

Prezydent pozdrowił kontynuatorów tradycji Cichociemnych. „Z prawdziwą dumą myślę o profesjonalizmie i osiągnięciach żołnierzy wojsk specjalnych. Jestem przekonany, że etos Cichociemnych - etos męstwa, niezłomnej wierności Ojczyźnie i najwyższych standardów wojennego rzemiosła - zawsze będzie dla nich normą postępowania i oparciem w chwilach próby” – napisał.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i córka jednego z Cichociemnych, Marta Święcicka (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i córka jednego z Cichociemnych, Marta Święcicka (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Powstańcze „panterki”. Jak stały się symbolem PW i jak uratowały powstańców

Mundury Waffen SS, popularnie nazywane „panterkami”, stały się symbolem Powstania Warszawskiego. Jak do tego doszło? Pierwszego dnia Powstania...

zobacz więcej

Kim byli Cichociemni

Cichociemni to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych szkoleni w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych. W rekrutacji prowadzonej od lata 1940 r. do jesieni 1943 r. do służby w tej roli zgłosiło się 2413 oficerów i podoficerów. Przeszkolono 606 osób, a do przerzutu zakwalifikowano 579 żołnierzy i kurierów. Od 15 lutego 1941 r. do 26 grudnia 1944 r. odbyły się 82 loty, w czasie których przerzucono 316 Cichociemnych, w tym jedną kobietę - Elżbietę Zawacką „Zo”, oraz 28 kurierów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Pierwszych trzech Cichociemnych wylądowało w nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. w Dębowcu. Byli to: kpt. Stanisław Krzymowski „Kostka”, por. Józef Zabielski „Żbik” oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski „Włodek”. Zrzut nosił kryptonim „Adolphus”.

Do najbardziej znanych Cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki, a także Jan Piwnik „Ponury”, mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin” i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”.

W czasie wojny zginęło 103 Cichociemnych. Wielu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej