RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Będzie kolejne spotkanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka? „Początek jest tajemnicą i połową wszystkiego”

Nie wiadomo jeszcze czy dojdzie do kolejnego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla (fot. PAP/EPA/ADALBERTO ROQUE)
Nie wiadomo jeszcze czy dojdzie do kolejnego spotkania papieża Franciszka i patriarchy Cyryla (fot. PAP/EPA/ADALBERTO ROQUE)

– Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o następne spotkanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka – powiedział nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkovicz. Wyraził on jednak nadzieję, że piątkowe spotkanie otworzy drogę do nowych modeli współpracy.

„Jesteśmy braćmi” . Historyczne spotkanie papieża z głową Cerkwi

Papież Franciszek po spotkaniu z patriarchą Cyrylem w Hawanie podkreślił, że duchowni rozmawiali „jak bracia”. – Mamy ten sam chrzest, jesteśmy...

zobacz więcej

– Nie ma bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o kolejne spotkanie, ale jest nadzieja, że wszystko to otwiera nowe wzorce spotkań, nowe wzorce współpracy, gdzie – jak sądzę – kontakty osobiste będą częstsze – powiedział nuncjusz, cytowany przez rosyjską agencję RIA-Nowosti.

Jak przypomina ta agencja, patriarcha Cyryl powiedział w piątek w Hawanie, że między dwoma Kościołami „nie ma przeszkód dla organizacji nowych spotkań”.

Początek jest „połową wszystkiego”

Abp Jurkovicz zwrócił uwagę, że na początek trzeba przyjąć „to, co się wydarzyło, i zobaczyć”. Przywołał przy tym antyczny aforyzm, że początek jest „połową wszystkiego”.

– Początek jest tajemnicą i połową wszystkiego. I początek jest także gwarancją tego, co wydarzy się w przyszłości – powiedział nuncjusz apostolski w Rosji.

Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło w piątek do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Po prawie dwugodzinnej rozmowie zwierzchnicy dwóch Kościołów podpisali wspólną deklarację.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej