Wirus Zika jest już w Wenezueli. Są pierwsze ofiary

Wirus jest przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti (fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Trzy osoby zmarły w Wenezueli w wyniku komplikacją powiązanych z wirusem Zika. W kraju potwierdzono już 319 przypadków zarażenia – oświadczył prezydent Nicolas Maduro.

Ponad 3 tysiące ciężarnych kobiet zakażonych wirusem Zika w Kolumbii

– Ponad 25 tysięcy Kolumbijczyków, w tym ponad 3 tysiące kobiet spodziewających się dziecka jest zarażonych wirusem Zika – poinformował w sobotę...

zobacz więcej

Na antenie telewizji państwowej prezydent Maduro poinformował, że między 5 listopada a 8 lutego zarejestrowano ponad 5,2 tys. przypadków możliwego zarażenia Ziką. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 68 pacjentów, u których doszło do komplikacji.

Mają lekarstwa

Maduro zapewnił, że jego kraj dysponuje lekarstwami koniecznymi do leczenia objawów wirusa. Podziękował też „Indiom, Kubie, Chinom, Iranowi i Brazylii za wszelkie potrzebne wsparcie”, które pozwoliło Wenezueli w zwalczaniu wirusa.

Zdaniem naukowców Zika wpływa między innymi na mikrocefalię u noworodków, czyli wadę rozwojową charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki. Przez ciężarną matkę może się także przedostać do płodu i wywołać inne wady wrodzone, a także doprowadzić do śmierci dziecka.

Łączy się go także z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a nawet śmierć. Niestety, obecnie nie ma szczepionki przeciwko niemu.

Szybko się rozprzestrzenia

Zika dotknął ponad 20 państw. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Brazylii. Od października ubiegłego roku wykryto tam 4 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. Łącznie zarażonych może być od 500 tys. do 1,5 mln ludzi. Wiadomo, że wirus jest już między innymi w Chinach, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii i Danii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje tego wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika jest przenoszony przez moskity z rodziny Aedes aegypti. Po raz pierwszy odkryto go w 1947 roku w Ugandzie. Do ubiegłego roku naukowcy uważali, że nie powoduje poważnych skutków dla zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej