RAPORT

Pogarda

Komisja Wenecka zbada kolejną polską ustawę. W czerwcu ma się zająć nowymi zasadami inwigilacji

Najnowsze

Popularne

Po Trybunale Konstytucyjnym Komisja Wenecka oceni nowe polskie prawo o policji i działaniu służb specjalnych. Z prośbą o ekspertyzę w tej sprawie zwróciła się Komisja Monitoringowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Według nieoficjalnych informacji, Komisja Wenecka zajmie się sprawą w czerwcu.

Co zakłada ustawa o Policji? Zobacz w skrócie

Projekt noweli ustawy o Policji zakłada, że 7 lutego miałyby wejść w życie zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez policję i służby specjalne...

zobacz więcej

Komisja Monitoringowa na zamkniętym posiedzeniu zdecydowała się wystąpić do Komisji Weneckiej z wnioskiem o opinię w sprawie nowo wprowadzonych w Polsce przepisów.

Wcześniej, w trakcie sesji plenarnej zgromadzenia parlamentarnego Komisja Monitoringowa wysłuchała argumentacji przedstawiciel koalicji rządzącej i opozycji. Komisja Wenecka ma ocenić, czy wprowadzone prawo jest zgodne ze standardami Rady Europy, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie państwa członkowskie. Od jej opinii zależeć będą dalsze decyzje Komisji Monitoringowej. W przypadku stwierdzenia naruszeń, może ona zdecydować o objęciu danego kraju procedurą nadzoru.

Dodatkowe uprawnienia dla służb

Przyjęta przez PiS ustawa o policji to nowela kilkunastu ustaw regulujących działania służb mundurowych. Nadaje ona tym służbom dodatkowe uprawnienia operacyjne. Ustawę krytykowała cała opozycja, której przedstawiciele zwracali m.in. uwagę, że może ona zwiększyć możliwość inwigilacji obywateli w internecie. Politycy PiS twierdzili, że nie ma takiego zagrożenia.

8 marca w Paryżu dwie komisje: Spraw Politycznych i Demokracji oraz Komisja Prawna i Praw Człowieka Zgromadzenia Parlamentarnego organizują wspólnie wysłuchanie, poświęcone stanowi demokracji i praworządności w Polsce. Uczestniczyć mają w nim przedstawiciele rządu, partii opozycyjnych oraz reprezentanci społeczeństwa obywatelskiego i mediów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej