KOD: nie zmieniajcie nam konstytucji. „Władza ustawodawcza nie jest od odwoływania sędziów”

Kukiz'15 chce przekonać posłów do swojego projektu zmian zapisów konstytucji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwko niemu protestował przed Sejmem KOD. – Zebraliśmy się, żeby bronić konstytucji i nie pozwolić na jej zmianę – mówił lider KOD Mateusz Kijowski. I dodał, że chodzi o „obszar najważniejszy, dotyczący TK”, który „mówi o tym, jak obywatele mogą być chronieni przed nieuczciwymi zakusami większości parlamentarnej”. Pikieta przebiega pod hasłem „Nie zmieniajcie nam konstytucji”.

Próba zmiany konstytucji ws. Trybunału Konstytucyjnego. Tylko PiS i Kukiz'15 pozytywnie o projekcie

Kluby PO, PSL i Nowoczesna krytycznie oceniły w środę przygotowany przez Kukiz'15 projekt zmian w konstytucji dot. Trybunału Konstytucyjnego. PSL i...

zobacz więcej

Według organizatorów rotacyjna pikieta, w której wzięli udział m.in. aktywiści KOD z Krakowa, Dolnego Śląska, Wielkopolski i regionu łódzkiego, liczyła 200-300, a w szczytowym momencie do 500 osób.

– Jesteśmy obywatelami , którzy patrzą władzy na ręce. Jesteśmy tu cały czas. Niezależnie od pory dnia, niezależnie od tego, czy obradują w nocy, czy w dzień i jakie mają pomysły – podkreślił lider KOD.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu o zmianie konstytucji. Pod złożonym w połowie grudnia ub.r. projektem zmian w ustawie zasadniczej podpisali się – oprócz posłów Kukiz'15 – posłowie PiS. Projekt przewiduje: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni, w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie. Propozycję tę negatywnie oceniła Naczelna Rada Adwokacka.

KOD chce złożyć obywatelski projekt nowelizacji ustawy o TK

KOD zapowiada złożenie „chroniącego ustrój”, obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o TK. Jak powiedział w środę lider Komitetu Mateusz...

zobacz więcej

„W demokratycznym państwie jest trójpodział władzy”

– To jest absolutnie niespotykanie nigdzie na świecie, żeby można było odwołać uchwałą sędziów TK. Władza ustawodawcza nie jest od odwoływania sędziów. W demokratycznym państwie jest trójpodział władzy. Każda władza jest niezależna. Posłowie mogą uczestniczyć w powoływaniu, ale nie w odwoływaniu sędziów – mówił Kijowski.

Lider KOD tłumaczył, że w tej chwili praca Trybunału Konstytucyjnego jest sparaliżowana, bo musi czekać aż dotycząca go ustawa wejdzie w życie, a potem będzie musiał orzekać zgodnie z zasadą kolejności zgłoszeń, co może sprawić, że sprawa ważna dla wszystkich obywateli będzie musiała długo czekać. Zdaniem lidera KOD, w ostateczności, jeśli zmiany będą nadal iść w takim kierunku, jak teraz, TK przestanie istnieć.

„Chcemy, by TK funkcjonował tak, jak przed zmianami”

Lider KOD przypomniał, że przygotowano obywatelski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i trwa właśnie zbieranie podpisów pod nim tak, by mógł zostać przyjęty pod obrady Sejmu. – Jeżeli będzie ta propozycja przyjęta, to TK będzie mógł funkcjonować tak, jak wcześniej, zanim zaczęły się gwałtowne ruchy legislacyjne wokół niego – powiedział Kijowski.

– Jednocześnie proponujemy kilka rozwiązań, które zmniejszą zależność polityczną Trybunału. Przede wszystkim chodzi o to, by kandydatów na sędziów proponowały różne gremia prawnicze, a nie tylko polityczne – dodał Kijowski.

„Będziemy cały czas patrzeć władzy na ręce”

– Obywatele mają tylko jedną metodę wpływania na to, co się dzieje w państwie. Mogą głośno mówić o tym, czego oczekują. Jest też oczywiście czas wyborów, ale w tej chwili nie ma przed nami żadnych wyborów, możemy więc tylko wychodzić na ulice i głośno mówić: usłyszcie nas! My, wasi wyborcy, my obywatele tego kraju domagamy się, żebyście przestali majstrować przy prawie.

Lider KOD Mateusz Kijowski podczas pikiety przed Sejmem (fot. Rafał Guz)

źródło:
Zobacz więcej