RAPORT

Pogarda

Grzegorz Schetyna ostro o programie 500 plus: pokazujemy oszustwo wyborcze PiS

Najnowsze

Popularne

– Jeśli PiS chce rozdawać pieniądze, niech zrobi to solidarnie, na każde dziecko – powiedział w programie „Gość poranka” przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jego partia zgłosiła konkurencyjny dla propozycji PiS program „500 zł na każde dziecko”. – Nasz projekt jest sprawiedliwy, w tym odmęcie szaleństwa pokazuje, że obietnic trzeba dotrzymywać – mówił gość TVP Info.

Na mównicy człowiek w szelkach, awantura o „500 plus”. „To kupowanie głosów za pieniądze”, „Przespaliście 8 lat”

– Nie zakrzyczycie oszustwa, ale dajemy wam projekt, który przygotowała PO, dzięki któremu na każde dziecko w rodzinie będzie 500 zł – mówił poseł...

zobacz więcej

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającym program „Rodzina 500 plus”. Program przewiduje, że rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze.

Drugie czytanie zaplanowano na środowe popołudnie.

Platforma, która wcześniej była sceptyczna wobec propozycji PiS, nieoczekiwanie zgłosiła własny projekt, zgodnie z którym 500 zł byłoby wypłacane na każde dziecko od 1 lipca przez ZUS.

„Odmęt szaleństwa”

– To jest pomysł na to, żeby pokazać oszustwo wyborcze PiS-u, które stawiamy obok innych wyborczych oszustw, oprócz leków za darmo, podniesienia kwoty wolnej od podatku itd. Tam była cała galeria takich pomysłów – powiedział w TVP Info lider PO Grzegorz Schetyna.

– Nasz projekt jest sprawiedliwy. W tym odmęcie szaleństwa pokazuje, że obietnic trzeba dotrzymywać – podkreślił.

„Nie zakładamy, że środki 500+ będą kontrolowane. Wierzymy, że to rodzina najlepiej wie, jakie są potrzeby dziecka”

1,3 – tyle statystycznie dzieci rodzi w Polsce kobieta. Jest to współczynnik zdecydowanie za mały. Jeżeli nie podejmiemy żadnych kroków, to ...

zobacz więcej

„Oszukali was”

Gość TVP Info zwrócił uwagę, że Platforma rządziła w okresie, gdy budżet, z powodu kryzysu światowych finansów, był w trudnej sytuacji. – Dawaliśmy radę, bo nie obiecywaliśmy. Mówiliśmy twarde, trudne rzeczy i przeprowadzaliśmy budżet miesiąc po miesiącu, rok po roku – mówił.

– PiS dostaje budżet w dobrym stanie. Dostaje pieniądze z aukcji LTE, dostaje zysk NBP i wyrzuca pieniądze. Wyrzuca w taki sposób, że nie realizuje obietnic wyborczych. Więc mu przypominamy i pokazujemy Polakom: oszukali was – powiedział Schetyna.

teraz odtwarzane
Schetyna: to nie jest prywatne państwo PiS

Nowoczesna szykuje swoją alternatywę dla programu „Rodzina 500+”. Petru: wzór skandynawski

zobacz więcej

„To jest rewolucja”

– PiS rządzi. To nie jest ich prywatne państwo, to nie jest prywatny rząd, tylko to jest odpowiedzialność za budżet i za państwo polskie – mówił Schetyna. – Chcemy powiedzieć: jeżeli chcecie rozdawać pieniądze, to musicie to zrobić solidarnie, przyzwoicie i sprawiedliwie. Nasza propozycja jest taka: jeżeli dawać, to na każde dziecko – dodał.

Podkreślił, że projekt Platformy, podobnie jak propozycja PiS, jest „rewolucją dla całej polityki prorodzinnej, która po wejściu w życie nowych przepisów „będzie zupełnie inna niż wcześniej”. – To jest rewolucja – podsumował.


Zobacz cały program

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej