RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polskie meble chcą podbić świat. Eksport rośnie, producenci szturmują nowe rynki

Polskie meble są cenione w Europie (fot. flickr.com/ krobbie)
Polskie meble są cenione w Europie (fot. flickr.com/ krobbie)

Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie, ale sprzedaje głównie do Europy. Producenci chcą wejść na inne kontynenty – pisze „Puls Biznesu”.

Rekordowy eksport polskich mebli

6,9 mld euro – tyle ma wynieść wartość eksportu polskich mebli w całym 2013 roku. Rok wcześniej było to pół miliarda mniej. Polska jest siódmym...

zobacz więcej

Polscy producenci szacują, że w 2015 roku wartość ich eksportu przekroczyła 36,6 mld zł. To oznacza, że od początku dekady wzrosła o ponad 40 proc., a od połowy lat 90. skoczyła dziewięciokrotnie.

Czwarte miejsce

W globalnym rankingu eksporterów mebli Polska znajduje się tuż za podium, z 6,3-procentowym udziałem w rynku, nieznacznie ustępując Włochom i Niemcom, a wyprzedzając Amerykanów i Meksykanów. Niekwestionowanym liderem są Chiny.

– Nasi najważniejsi partnerzy handlowi są w Europie, ale bardzo atrakcyjny jest rynek amerykański, a także np. kraje arabskie, gdzie z chińskimi meblami możemy rywalizować jakością, a z włoskimi czy niemieckimi ceną – mówi prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Jan Szynaka.

Zgodnie z szacunkami z raportu „Polskie Meble Outlook 2016” w ubiegłym roku najmocniej, o ponad 20 proc., wzrósł eksport polskich mebli do Rumunii, Słowacji i USA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej