RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Turcja walczy z nielegalną imigracją. Cofa ułatwienia wizowe dla Irakijczyków

W Turcji jest już 2,5 mln uchodźców z Syrii (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)
W Turcji jest już 2,5 mln uchodźców z Syrii (fot. PAP/EPA/SEDAT SUNA)

Władze Turcji zaostrzają wymogi wizowe dla obywateli sąsiedniego Iraku – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. Teraz Irakijczycy chcący otrzymać turecką wizę będą musieli udać się do konsulatu.

Szef NATO ostro przeciw Rosji. Kreml zbiera za Syrię, Ukrainę i incydent w Turcji

zobacz więcej

Jak pisze agencja EFE, dotychczas obywatele Iraku mogli złożyć wniosek o wizę bezpośrednio na granicy lub otrzymać ją w parę minut przez internet – jest to procedura stosowana Turcji względem obywateli państw Unii Europejskiej.

Iraccy obywatele, którzy już posiadają wizę bądź pozwolenie na pobyt w krajach strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych krajach UE, nadal będą mogli otrzymać turecką wizę przez internet; pozostali także mogą złożyć wniosek online, ale muszą odebrać dokument w placówce dyplomatycznej. To środek, który ma pomóc władzom Turcji w walce z nielegalną imigracją.

„Atakują szkoły, szpitale. Ktoś musi powstrzymać Rosję”. Turcja zapewnia, że wpuści uchodźców z Aleppo

– Granica Turcji pozostaje otwarta dla uchodźców z Aleppo – zapewnia szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Kolejny exodus Syryjczyków jest...

zobacz więcej

Prawie trzy miliony imigrantów w Turcji

Według szacunków ONZ w Turcji obecnie przebywa ok. 300 tys. irackich uchodźców oraz 2,5 mln Syryjczyków. Wśród migrantów, którzy starają się dotrzeć przez Turcję do Grecji, Irakijczycy stanowią 9 proc., co stawia ich na trzecim miejscu za Syryjczykami i Afgańczykami.

Turcja, która aspiruje do członkostwa w UE, zobowiązała się do podjęcia starań, aby ograniczyć rekordowy napływ migrantów zmierzających się Europy. W zamian Ankarze obiecano pomoc w wysokości 3 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej