RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Protokół zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia w „Minęła 20”. „Początek długiego procesu”

Ujawnienie przez portal tvp.info protokołu zniszczenia dokumentów z katastrofy smoleńskiej wywołało dyskusję na temat działań polskich służb po 10 kwietnia 2010 roku. Nad tematem pochylili się goście programu „Minęła 20”.

Jest protokół zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia 2010 roku. MON potwierdza jego autentyczność

zobacz więcej

– Protokół niewiele wyjaśnia, bo nie wiemy o jakie dokumenty chodzi. To jest taka rozpętana „aferka” bez możliwości wyjaśnienia. Będziemy znów się domyślali, znów nie będziemy czegoś wiedzieli – ocenił Wiesław Dębski z Wirtualnej Polski.

Serial

Zdaniem Marcina Wolskiego, pisarza i publicysty, sprawa jest poważna. – Jest tyle tajemnic, jest tyle rzeczy prawdopodobnie zniszczonych, jest tyle rzeczy utajnionych, że to jest początek serialu, który, myślę, przez najbliższy rok będzie nas bulwersował, wciągał, interesował, może niektórych nudził. Ale ja się cieszę, że ta sprawa rusza, ponieważ od dawna nad nami ciążyła – przekonywał.

Powinniśmy patrzeć w przyszłość, a to co najważniejsze z tragedii smoleńskiej wnioski przede wszystkim z funkcjonowania instytucji państwowych. Myślę, że tu deficyty wiedzy są największe i najmniejsza przestrzeń do taniej sensacji. Bardzo dobrze, że wszelkie możliwe dokumenty, informacje będą w tej sprawie wyjaśniane, po to by mechanizmy funkcjonowania instytucji państwowych na przyszłość zapobiegły takim sytuacjom, bez względu na to w jaki sposób będą interpretowane, wyjaśniane stricte lotnicze przyczyny – zaznaczył prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zaskakujące informacje

Zdaniem prof. Antoniego Dudka, politologa z UKSW, ujawnienie protokołu zniszczenia dokumentów z 10 kwietnia to początek „dłuższego procesu, który będzie obfitował w różne zaskakujące informacje”.

– Było jasne, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory i przejmie władzę, to będzie dążyło do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Pytanie, czy to będzie wyjaśnianie skoncentrowane na przyczynach katastrofy, bo ku temu idzie, czy będzie to wyjaśnianie szersze, ku któremu ja bym się skłaniał. Obawiam się, że w sferze definitywnego ustalenia przyczyn katastrofy spory potrwają nie rok, a 10 i 30 lat – przekonywał Dudek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej