Raport

#FabrykahejtuPO

PO przebija ofertę PiS: 500 zł na każde dziecko od 1 lipca

– PiS zaczyna dzielić dzieci. Nie ma na to zgody Platformy Obywatelskiej – powiedział na konferencji prasowej szef PO Grzegorz Schetyna, który jeszcze w piątek zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy przeznaczającej od 1 lipca 500 zł na każde dziecko. – W naszym projekcie procedurę dostarczania środków przejmuje ZUS. Nie trzeba zatrudniać nowych ludzi ani powoływać nowych komórek w samorządach - przekonywał szef klubu PO Sławomir Neumann.

Jak złożyć wniosek o 500 zł na dziecko? Są już wzory dokumentów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało już wzór wniosku, który trzeba wypełnić, by starać się o 500 zł na dziecko....

zobacz więcej

– Jeżeli walczyć o dzietność i demografię, jak chce PiS, to właśnie decyzja o pierwszym dziecku jest kluczowa. Będziemy taki wariant popierać – mówił w piątek szef PO Grzegorz Schetyna.

– Tak jak wiele rzeczy w kampanii było oszustwem, tak samo nieprawdziwe jest hasło i projekt, który PiS złożyło. 500 złotych nie jest dla każdego dziecka. PiS chętnie dzieli Polaków. Znajduje tych gorszego sortu. Zaczyna też dzielić dzieci. Nie ma na to zgody Platformy Obywatelskiej – dodał.

500 na każde dziecko

Projekt PO zakłada przeznaczenie dla każdego dziecka po 500 złotych. Schetyna i Neumann argumentowali, że przeliczyli koszty i chcą wprowadzić swoje rozwiązanie od 1 lipca, co budżet będzie w stanie udźwignąć. Tłumaczyli, że w tegorocznym budżecie zapisanych jest na politykę prorodzinną 17,2 miliarda złotych w rezerwach różnego rodzaju oraz około 800 milionów innych środków. – Nasz projekt zakłada uproszczenie całej procedury. Środki wypłacać będzie ZUS. Nie trzeba zatrudniać nowych ludzi ani powoływać nowych komórek w samorządach. Te 18 miliardów złotych wystarczy na to, aby na każde dziecko w tym roku można było od połowy roku te 500 złotych przeznaczyć – tłumaczył Neumann.

Neumann przypomniał, że w ubiegłym roku na politykę prorodzinną poprzedni rząd wydał 39 miliardów złotych. – Jako że na stole mamy oszukańczy projekt PiS, składamy uczciwy, sprawiedliwy projekt mówiący o 500 złotych na każde dziecko – podsumował.

teraz odtwarzane
Rzecznik rządu „oczy przeciera ze zdumienia, że PO obudziła się po ośmiu latach”

„Oczy przeciera ze zdumienia”

PiS ostrożnie podchodzi do propozycji PO. Rzecznik rządu Rafał Bochenek stwierdził, że podczas prac sejmowych będą rozważane „celne poprawki” do projektu rządowego. Powiedział, że „oczy przeciera ze zdumienia, że PO obudziła się po ośmiu latach i dostrzega realne problemy Polaków. Zauważyła, że doprowadziła do ruiny budżety domowe wielu polskich rodzin”. - Polski rząd na pewno przyjrzy się tym propozycjom, natomiast podchodzimy do nich z dużą dozą ostrożności - ocenił Bochenek.

źródło:
Zobacz więcej