Świat zrzuci się na Syrię, w sumie ponad 10 mld dol. Polska da 4,5 mln euro

Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc cywilom (fot. United Nation Relief and Works Agency via Getty Images)

Około 6 mld dol. w tym i kolejne 5 mld dol. do 2020 roku – tyle środków dostaną od społeczności międzynarodowej organizacje pomagające cywilom w ogarniętej wojną Syrii. W Londynie odbyła się konferencja „Wspierając Syrię i region”, na której przedstawiciele poszczególnych państw dyskutowali o pomocy dla tego państwa.

„Nie udało się nam odmienić losu 13 mln osób, które ucierpiały w Syrii”

zobacz więcej

– Wysyłamy wyraźny sygnał do ludności w Syrii. Stoimy po waszej stronie – powiedział szef brytyjskiego rządu David Cameron. Premier Beata Szydło zadeklarowała na londyńskiej konferencji, że polski rząd przeznaczy w 2016 roku łącznie ponad 4,5 miliona euro na pomoc humanitarną. W ramach tej kwoty 3 mln euro będzie przeznaczone na pomoc Syrii, a 1,5 mln euro dla uchodźców w państwach ościennych.

– 3 mln euro to jest kwota, którą będziemy przeznaczać na pomoc Syrii w ramach funduszu, który będzie utworzony w związku z konferencją w Londynie. Natomiast 1,5 mln euro to pieniądze, które będą zagospodarowane na pomoc uchodźcom w państwach ościennych. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa – powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Najmniej w regionie

Polski wkład jest najmniejszym zadeklarowanym pośród państw Grupy Wyszehradzkiej. Rząd Czech przekaże na rzecz funduszu 7 milionów euro, rząd Słowacji 4,7 miliona euro, a rząd Węgier - 5 milionów euro.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Unia Europejska przeznaczy ponad 3 mld euro na wsparcie w tym roku Syrii, Jordanii, Libanu i Turcji.

Konwoje ONZ ruszają do Syrii. Z pomocą dla ofiar głodu i zimy

Międzynarodowa pomoc humanitarna dla mieszkańców trzech miast w Syrii odciętych od świata z powodu działań militarnych będzie dostarczana począwszy...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazania ok. 600 mln dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla Syrii. – Kolejne 290 mln dolarów ma trafić na pomoc rozwojową dla sąsiednich krajów – oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry.

Miliardy dla Syryjczyków

Jak sprecyzowano, ta druga pula zostanie przekazana Jordanii i Libanowi i trafi na cele edukacji, co ma pomóc władzom tych krajów uporać się z napływem syryjskich uchodźców-dzieci, które muszą chodzić do szkoły. Amerykańskie zobowiązanie dotyczy roku fiskalnego 2016, który kończy się 30 września.

W. Brytania i Norwegia zobowiązały się do przekazania dodatkowych 2,9 mld dolarów na pomoc dla Syryjczyków do 2020 roku. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przy okazji konferencji darczyńców w Londynie 2,3 mld euro na ten cel do 2018 roku.

Bilans trwającego prawie pięć lat konfliktu w Syrii to ponad 260 tys. zabitych.

źródło:

Zobacz więcej