RAPORT

Wojna na Ukrainie

Świat zrzuci się na Syrię, w sumie ponad 10 mld dol. Polska da 4,5 mln euro

Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc cywilom (fot. United Nation Relief and Works Agency via Getty Images)
Pieniądze mają być przeznaczone na pomoc cywilom (fot. United Nation Relief and Works Agency via Getty Images)

Około 6 mld dol. w tym i kolejne 5 mld dol. do 2020 roku – tyle środków dostaną od społeczności międzynarodowej organizacje pomagające cywilom w ogarniętej wojną Syrii. W Londynie odbyła się konferencja „Wspierając Syrię i region”, na której przedstawiciele poszczególnych państw dyskutowali o pomocy dla tego państwa.

„Nie udało się nam odmienić losu 13 mln osób, które ucierpiały w Syrii”

zobacz więcej

– Wysyłamy wyraźny sygnał do ludności w Syrii. Stoimy po waszej stronie – powiedział szef brytyjskiego rządu David Cameron. Premier Beata Szydło zadeklarowała na londyńskiej konferencji, że polski rząd przeznaczy w 2016 roku łącznie ponad 4,5 miliona euro na pomoc humanitarną. W ramach tej kwoty 3 mln euro będzie przeznaczone na pomoc Syrii, a 1,5 mln euro dla uchodźców w państwach ościennych.

– 3 mln euro to jest kwota, którą będziemy przeznaczać na pomoc Syrii w ramach funduszu, który będzie utworzony w związku z konferencją w Londynie. Natomiast 1,5 mln euro to pieniądze, które będą zagospodarowane na pomoc uchodźcom w państwach ościennych. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa – powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Najmniej w regionie

Polski wkład jest najmniejszym zadeklarowanym pośród państw Grupy Wyszehradzkiej. Rząd Czech przekaże na rzecz funduszu 7 milionów euro, rząd Słowacji 4,7 miliona euro, a rząd Węgier - 5 milionów euro.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że Unia Europejska przeznaczy ponad 3 mld euro na wsparcie w tym roku Syrii, Jordanii, Libanu i Turcji.

Konwoje ONZ ruszają do Syrii. Z pomocą dla ofiar głodu i zimy

Międzynarodowa pomoc humanitarna dla mieszkańców trzech miast w Syrii odciętych od świata z powodu działań militarnych będzie dostarczana począwszy...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazania ok. 600 mln dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla Syrii. – Kolejne 290 mln dolarów ma trafić na pomoc rozwojową dla sąsiednich krajów – oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry.

Miliardy dla Syryjczyków

Jak sprecyzowano, ta druga pula zostanie przekazana Jordanii i Libanowi i trafi na cele edukacji, co ma pomóc władzom tych krajów uporać się z napływem syryjskich uchodźców-dzieci, które muszą chodzić do szkoły. Amerykańskie zobowiązanie dotyczy roku fiskalnego 2016, który kończy się 30 września.

W. Brytania i Norwegia zobowiązały się do przekazania dodatkowych 2,9 mld dolarów na pomoc dla Syryjczyków do 2020 roku. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała przy okazji konferencji darczyńców w Londynie 2,3 mld euro na ten cel do 2018 roku.

Bilans trwającego prawie pięć lat konfliktu w Syrii to ponad 260 tys. zabitych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej