RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie udało się nam odmienić losu 13 mln osób, które ucierpiały w Syrii”

– Polski rząd przeznaczy w 2016 roku łącznie ponad 4,5 miliona euro na pomoc humanitarną dla syryjskich uchodźców – zadeklarowała premier Beata Szydło w czwartek, podczas konferencji w Londynie. – Sama pomoc nie rozwiąże przyczyn tego kryzysu. Naszym nadrzędnym celem powinno być położenie kresu walkom i cierpieniu milionów ludzi w regionie – podkreśliła.

Zgodnie z deklaracją złożoną podczas środowego spotkania z polskimi mediami, Beata Szydło zapowiedziała, że rząd uruchomi dodatkowe 3 miliony euro, oprócz zadeklarowanych wcześniej 1,5 miliona euro, które są regularnie wpłacane za pośrednictwem ONZ, Unii Europejskiej i w ramach współpracy bilateralnej. – Sama pomoc humanitarna nie rozwiąże przyczyn tego kryzysu. Potrzebujemy rozwiązania politycznego, które ustabilizuje sytuację w regionie. Naszym nadrzędnym celem powinno być w pierwszej kolejności położenie kresu walkom i cierpieniu milionów ludzi w regionie – podkreśliła.

– Kryzys w Syrii to największa katastrofa humanitarna naszych czasów, ma bezpośredni destabilizujący wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Cała Europa odczuwa konsekwencje tego konfliktu – powiedziała premier podczas wystąpienia.

Szefowa polskiego rządu oceniła, że dotąd „nie udało nam się w znaczący sposób odmienić losu 13 milionów osób, które ucierpiały na skutek kryzysu. – W tej grupie znajdują się trzy miliony dzieci, których przyszłość zależy także od nas – dodała.

„Potrzebne są inwestycje strukturalne i pomocy młodym Syryjczykom”

– Przedłużający się charakter tego kryzysu wymaga połączenia sił. Konieczna jest lepsza koordynacja działań, potrzebujemy inwestycji strukturalnych, na rynku pracy i edukacji oraz pomocy młodym Syryjczykom, już dzisiaj nazywanym straconym pokoleniem – powiedziała Szydło.

Pomoc zostanie przekazane do unijnego funduszu MADAT, który prowadzi programy wsparcia w krajach dotkniętych kryzysem uchodźczym, m.in. w Syrii, Turcji, Libanie, Iraku, Egipcie i krajach Bałkanów Zachodnich.


„Wspierając Syrię i region”. W Londynie o pomocy dla syryjskich uchodźców
Wspólne środki przeznaczane są na programy dotyczące zdrowia publicznego, edukacji podstawowej i modernizacji infrastruktury (w tym wodociągów i sanitariatów) w celu sprostania wyzwaniom związanym z dramatycznym wzrostem populacji w krajach sąsiadujących z Syrią.

Polski wkład jest najmniejszym zadeklarowanym pośród państw Grupy Wyszehradzkiej. Rząd Czech przekaże na rzecz funduszu 7 milionów euro, rząd Słowacji 4,7 miliona euro, a rząd Węgier – 5 milionów euro.

źródło:

Zobacz więcej